English

„Niedźwiedzie nie istnieją”: pokaz premierowy i dyskusja po filmie

10/11/23
Niedźwiedzie nie istnieją, reż. Jafar Panahi
Zobacz przeboje 23. NH w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego „Niedźwiedzie nie istnieją” Jafara Panahiego: zobacz polski zwiastun

29 listopada o 20:30 zapraszamy do warszawskiego Kina Muranów na polską premierę najnowszego filmu Jafara Panahiego – najodważniejszego reżysera współczesnego kina (jak zaznaczył Michał Oleszczyk, autor podcastu Spoilermaster). Seans Niedźwiedzie nie istnieją będzie także punktem wyjścia do dyskusji z udziałem Macieja Nowickiego, prezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Wspólnie porozmawiamy o Bliskim Wschodzie w kontekście praw człowieka i o roli sztuki w próbie osiągnięcia porozumienia między ludźmi.

Kup bilet

Dlaczego Panahiego można określić mianem najodważniejszego reżysera współczesnego kina? Nie dlatego, że szokuje, przekracza estetyczne granice albo wprawia w stupor publiczność swoich filmów. Albo: nie tylko dlatego. Panahi od lat realizuje filmy sprzeciwiając się zakazowi pracy zawodowej, jaki wyznaczył mu irański rząd. Niedźwiedzie nie istnieją nie powinny zatem powstać, a jednak: ten zdobywca Nagrody Specjalnej Jury na festiwalu w Wenecji zrealizowany został w tajemnicy.

W swoim najnowszym dziele Jafar Panahi, brawurowo i ze swadą poruszając się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu, opowiada o reżyserze (w tej roli sam Panahi), który zaszywa się na prowincji, by stąd nadzorować projekt do którego zdjęcia powstają w pobliskiej Turcji. Wierzy, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy, ale to życzeniowe myślenie nie wytrzymuje jednak konfrontacji z rzeczywistością. Atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta, na domiar złego niepokój udziela się także mieszkańcom goszczącej reżysera wioski. Na zakurzonych uliczkach groza spotyka absurd, a najlepszą bronią przed tytułowymi niedźwiedziami – których nikt nie widział, lecz wszyscy się ich boją – okazuje się czarny humor. Jafar Panahi, do niedawna więzień reżimu, podejmuje trudne tematy z lekkością i swadą artysty, który doświadczając opresji, pozostaje wewnętrznie wolny.

Partnerem premier kinowych Stowarzyszenia Nowe Horyzonty jest mBank.


czytaj także
Polecamy Nowe Horyzonty polecają festiwal Pięć Smaków. Co w programie? 14/11/23
Ogłoszenie Do piór! Weź udział w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka 15/11/23
Nowe Horyzonty VOD Mistrzowskie filmy Michaela Hanekego na NH VOD 16/11/23
Ogłoszenie „Indie” Telmo Churro laureatem międzynarodowego konkursu SMART7 16/11/23

Newsletter

OK