English

„Saint Omer”: pokazy specjalne i spotkania z gośćmi

11/09/23
Saint Omer, reż. Alice Diop
Bilety na 10. Młode Horyzonty już w sprzedaży! Zobacz program Karnety i akredytacje na 14. American Film Festival już w sprzedaży!

To jeden z tych filmów, który daje znakomity impuls do rozmowy i niczym najlepszy dramat sądowy prowokuje pytania na temat zbrodni i kary. W najbliższych dniach zapraszamy więc na szereg spotkań ze świetnymi gościniami i gośćmi, którzy rozłożą Saint Omer na czynniki pierwsze, przyjrzą się różnym aspektom psychologicznym, społecznym czy kulturowym. Już od najbliższego piątku Saint Omer trafi także do regularnej dystrybucji w polskich kinach.

Pokazy specjalne:

• 12 września godz. 20:15 – Kino Muranów w Warszawie – pokaz specjalny z prelekcją Marcina Pieńkowskiego, dyrektora MFF mBank Nowe Horyzonty,

• 13 września, godz. 17:30 – Kino Światowid w Katowicach – Filmowe Spotkania z Psychologią z doktor Agnieszką Skorupą,

• 13 września, godz. 18:00 – Kino Pod Baranami w Krakowie – pokaz połączony z rozmową Anity Piotrowskiej z dr hab. Joanną Hańderek,

• 20 września godz. 19:30 – Kino Mikro w Krakowie – Mikrofeminizacje z Krakowskim Oddziałem Centrum Praw Kobiet,

• 22 września, godz. 19:30 – Kinoteka PKiN w Warszawie – pokaz specjalny z dyskusją po filmie, w której udział wezmą Sylwia Chutnik i Aleksandra Józefowska.

Sprzeciw!, czyli Saint Omer

Francuski kandydat do Oscara i zdobywca Wielkiej Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji. Wstrząsający, prowokacyjny dramat sądowy, w którym na ławie oskarżonych zasiada młoda imigrantka posądzona o zamordowanie swojej 15-miesięcznej córeczki. Sprawa wydaje się być przesądzona: dziewczyna przyznaje się do winy. Jednak jej szokująca spowiedź przed przysięgłymi nie tylko komplikuje proces, ale i uniemożliwia łatwe ferowanie wyroków. Alice Diop scenariusz tej historii oparła na faktach, ale jej film staje się manifestem skierowanym przeciwko oskarżaniu – matek i kobiet, szczególnie tych „obcych”, o innym kolorze skóry. Saint Omer niepostrzeżenie konfrontuje nas z naszymi własnymi uprzedzeniami, sprawia, że odkrywamy w sobie ławników, adwokatów, sędziów. Ale ta opowieść sięga jeszcze głębiej: ku kolektywnym wyrwom w sercach i pamięci; ku córkom dziedziczącym traumy matek. Bo wykluczenie i pogarda też bywają narzędziem zbrodni.

Saint Omer w kinach od 15 września.

Partnerem premiery jest mBank.


czytaj także
Dystrybucja Zmysłowy, energetyczny, niepokojący. Zobacz zwiastun filmu „Disco Boy” 13/09/23
Dystrybucja „Mocarne kino”. Znakomite „Saint Omer” od dziś w polskich kinach 15/09/23
Dystrybucja Proszę wstać, kino idzie! „Saint Omer” i najlepsze dramaty sądowe 7/09/23
Program Czy taki talent jest wypisany na twarzy? „Amadeus Live” podczas 24. NH 6/09/23

Newsletter

OK