English

Bilety na 10. Młode Horyzonty już w sprzedaży! Zobacz program

8/09/23
Chłopiec i czapla, reż. Hayao Miyazaki
Koncert Daniela Spaleniaka i duetu SARAPATA Młodzi duchem, młodzi ciałem: zapraszamy do kin! Startują Młode Horyzonty

Szanowne młode widzki i widzowie, rodzice, opiekunowie, dziadkowie, kuzynki i kuzynowie oraz, w skrócie, wszystkie osoby kochające dobre kino: pełny program 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty oraz bilety na wszystkie seanse są już dostępne na stronie internetowej wydarzenia. 

Sam festiwal zacznie się lada moment: od 30 września do 8 października zapraszamy na seanse kinowe w 20 polskich miastach, a od 12 do 29 października możecie zaprosić Młode Horyzonty do swoich domów – za sprawą pokazów online.

Sprawdź program

10. odsłona festiwalu to aż 167 wyjątkowych tytułów. W tym roku wydarzenie zainaugurują dwa filmy. Przezabawna animacja Pati i klątwa Posejdona (5–10 lat; reż. David Alaux; Francja 2023) to propozycja skierowana do najmłodszych. Dla starszej publiki festiwal otworzy okrzyknięty arcydziełem film Chłopiec i czapla (12-∞ lat; reż. Hayao Miyazaki; Japonia 2023). Oba tytuły pojawią się na festiwalu premierowo w Polsce. Całe wydarzenie zwieńczy uroczysta gala wręczenia nagród wraz z seansem zestawu ujmujących, wykonanych oryginalną techniką wycinanki, animacji Baśnie Lotte Reiniger (6–∞; reż. Lotte Reiniger; Wielka Brytania 1954) z muzyką na żywo.

Repertuar w pigułce

Filmy aktorskie pełno- i krótkometrażowe, animacje czy dokumenty wybrane dla widowni w wieku od 3 lat pogrupowane zostały w tym roku na 13 sekcji, zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo.

W ramach Konkursu głównego zobaczymy najciekawsze polskie oraz międzynarodowe produkcje, spośród których zarówno jury, jak i publiczność wybiorą najlepszy film. Jurorzy ocenią również tytuły w Konkursie dokumentów i Konkursie filmowych odkryć.

Zabierzemy widzów w podróż na północ z sekcją Między fiordami – filmy z Norwegii i Islandii. Na dłużej zatrzymamy się nad Sekwaną z Bonjour cinéma! – francuskie animacje. Grą w zielone przypomnimy o tym, jak ważna jest troska o środowisko i edukacja przyrodnicza. Miłośnikom niedługich form opowiemy Krótkie historie, a molom książkowym damy zostać Z nosem w książkach, grając świetne adaptacje i ekranizacje. Filmowym łasuchom zaserwujemy wyborne tytuły – Smacznego! W sekcjach Nasza klasyka i Festiwalowi ulubieńcy zaprezentujemy najlepsze produkcje docenione przez jury konkursów w poprzednich latach i uwielbiane przez widzów. Dla tych, którzy chcą wspólnie z nami świętować okrągłe urodziny, przygotowaliśmy coś specjalnego: Mamy 10 lat – sekcja jubileuszowa. Wreszcie Nowe Horyzonty – filmy dla towarzyszących młodym widzom dorosłych, czyli wyjątkowe produkcje o relacjach międzypokoleniowych wybrane z tegorocznego repertuaru Festiwalu mBank Nowe Horyzonty. By nasze wydarzenie było coraz szerzej dostępne, w programie uwzględniliśmy pokazy przyjazne sensorycznie oraz pokazy z audiodeskrypcją.

Wiemy, że nasze pokazy filmowe wyzwalają w młodych twórczą energię. Jak co roku i tym razem zadbaliśmy o to, by mądrze ją spożytkować, proponując moc atrakcji towarzyszących seansom. Zaproszeni artyści i eksperci przygotowali zajęcia kreatywne, podczas których będziemy budować domki dla biedronek, rysować komiksy czy malować na wodzie techniką ebru. Program festiwalu wzbogaciliśmy też o: spotkania z twórcami filmów i aktorami, wstępy do filmów przygotowane przez edukatorów i bogactwo materiałów online. Dla miłośników nowinek technologicznych przygotowaliśmy MediaLab – cyfrowy plac zabaw, który pozwoli zgłębić świat filmu, gier i wirtualnej rzeczywistości.

Przygotowaliśmy również cykl dyskusji po projekcjach filmów z sekcji Nowe Horyzonty – filmy dla towarzyszących młodym widzom dorosłych. Cykl – 19 września w Kinie Muranów, po seansie Cichej dziewczyny (16–∞ lat; reż. Colm Bairéad; Irlandia 2022) – zainauguruje spotkanie z Natalią de Barbaro –psycholożką i autorką bestsellerowej „Czułej Przewodniczki” oraz „Przędzy”. Po seansie filmu Totem (16–∞ lat; reż. Lila Avilés; Meksyk, Dania, Francja 2023) będziemy rozmawiać z Anją Franczak, założycielką Instytutu Dobrej Śmierci, profesjonalną towarzyszką w żałobie (2 października, Kino Muranów), a projekcję filmu Monster (16–∞ lat;  reż. Hirokazu Koreeda; Japonia 2023) zamknie spotkanie z Joanną Szulc – dziennikarką z wykształceniem socjologicznym i psychologicznym, ekspertką „Newsweeka Psychologii – Dziecka i Nastolatka”, autorką książek dla rodziców (5 października, Kinoteka).

Bilety już w sprzedaży

Szczegółowy program został opublikowany na festiwal.mlodehoryzonty.pl

Bilety na seanse stacjonarne można kupić w kasach oraz na stronach internetowych kin festiwalowych. Zakupu pojedynczych dostępów oraz karnetów umożliwiających uczestnictwo w festiwalu online można dokonać poprzez stronę festiwal.mlodehoryzonty.pl

Gdzie jesteśmy?

Stacjonarna edycja festiwalu Młode Horyzonty rozpocznie się 30 września i potrwa do 8 października. Seanse odbędą się w 20 miastach i aż 7 kinach w Warszawie:

  • Kino Muranów (ul. Gen. W. Andersa 5);
  • Kinoteka (pl. Defilad 1);
  • Kino Wisła (pl. Wilsona 2);
  • Kino Ada (ul. ks. J. Chrościckiego 14);
  • Stacja Falenica (ul. Patriotów 44b);
  • Terminal Kultury Gocław (ul. Jana Nowa Jeziorańskiego 24);
  • Służewski Dom Kultury (ul. Bacha 15);
  • Muzeum Etnograficzne (ul. Kredytowa 1) – MediaLab.

czytaj także
Dystrybucja Proszę wstać, kino idzie! „Saint Omer” i najlepsze dramaty sądowe 7/09/23
Program Czy taki talent jest wypisany na twarzy? „Amadeus Live” podczas 24. NH 6/09/23
Dystrybucja „Saint Omer”: pokazy specjalne i spotkania z gośćmi 11/09/23
Dystrybucja „Saint Omer”: pokazy specjalne i przedpremierowe już w ten weekend 5/09/23

Newsletter

OK