English

„Człowiek w czerni” i „Młodość” Wanga w programie 23. mBank Nowe Horyzonty

19/06/23
Młodość, reż. Wang Bing
Ciepłe, letnie wieczory, czyli festiwalowe bifory z Wrocław Fashion Outlet Porzucić płeć, czyli Trzecie Oko na 23. mBank Nowe Horyzonty

To się nazywa dobry timing: niedługo po ogłoszeniu retrospektywy twórczości Wang Binga we Wrocławiu, festiwal w Cannes zapowiedział pokazy aż dwóch nowych filmów w reżyserii chińskiego mistrza. Dziś możemy oficjalnie potwierdzić, że zarówno Człowiek w czerni (Man in Black), jak i Młodość (Youth) znajdą się w programie 23. mBank Nowe Horyzonty. 

Co więcej, Człowiek w czerni będzie miał we Wrocławiu swoją premierę międzynarodową (zapraszamy na pierwsze pokazy po Cannes), zaś Młodość pokażemy jako polską premierę. Jeszcze tylko do najbliższej środy, 21 czerwca, trwa sprzedaż karnetów oraz akredytacji dziennikarskich i branżowych na tegoroczne Nowe Horyzonty (20-30 lipca). Pełny program festiwalu ogłosimy 4 lipca, zaś dwa dni później rozpocznie się sprzedaż biletów oraz dostępów do seansów online.

Człowiek w czerni: ciało jako testament XX wieku

Zrealizowany w zaledwie trzy dni, we wnętrzach paryskiego teatru, film Wang Binga skupia się na postaci Wang Xilina, żyjącego na wygnaniu w Niemczech najważniejszego ze współczesnych chińskich kompozytorów. Całkowicie nagi mężczyzna rekonstruuje przed kamerą swoje życie. Śpiewa, opowiada, a naznaczonemu torturami ciału choreografię pisze brutalny XX wiek. Prezentowany w Cannes w ramach pokazów specjalnych Człowiek w czerni to licząca zaledwie godzinę intymna dokumentalna opera na jeden głos, przyprawiający o dreszcze solowy performance; występ, który łącząc śpiew, taniec, opowieść przywołuje tradycję teatru xiqu, wypełniając ją wywrotową treścią.

Młodość: wielki-intymny portret człowieka

Najdłuższy film tegorocznego konkursu festiwalu w Cannes. Wang Bing pozostaje tu wierny sobie – stawia na cierpliwą i bliską obserwację bardzo młodych pracowników chińskiej szwalni. To kino epickie w rozmiarach, polityczne, gorzkie, wstrząsające swoich chłodem – metoda bohatera tegorocznej retrospektywy jest prosta, lecz skuteczna; mamy poczuć się jak w pułapce, niczym obserwowani przez niego bohaterowie.

Wang Bing: retrospektywa twórczości

Wang Bing to 56-letni niezależny twórca, reżyser, fotograf i artysta wizualny, twórca monumentalnych dokumentalnych esejów i intymnych portretów zbiorowości. Kolekcjoner kolektywnych doświadczeń, niezmordowany badacz historii, kronikarz życia codziennego, twórca szczegółowych map peryferii. Zdobywca Złotego Leoparda na festiwalu w Locarno (Pani Fang, 2017), twórca filmów prezentowanych w Cannes, Rotterdamie i Wenecji, ale także artysta obecny na najważniejszych prezentacjach sztuki nowoczesnej (m.in. documenta 14) i w czołowych galeriach (solowe wystawy m.in. w Museo Reina Sofia, Magician Space czy Centre Pompidou).

Wang Bing, obok Satyajita Raya, Alice Diop i Alaina Robbe-Grilleta, będzie bohaterem retrospektywy podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty (20-30 lipca, do 6 sierpnia online). W trakcie festiwalu zaprezentujemy 9 filmów reżysera, w tym monumentalne dzieło-instalację 15 godzin (czas trwania filmu jest zawarty w tytule), w którym zarejestrował wnętrze szwalni w Shenyang na północnym wschodzie Chin, czyniąc widzialnym to, co zakulisowe: prawdziwą cenę naszej własnej konsumpcji.

Czytaj więcej o retrospektywie Binga


czytaj także
Program Ostatni dzień sprzedaży karnetów i akredytacji na 23. mBank Nowe Horyzonty 21/06/23
Program Ostatnie dni sprzedaży karnetów i akredytacji na 23. mBank Nowe Horyzonty 15/06/23
Program Wytańcz z nami Nowe Horyzonty, czyli imprezowe Wieczory festiwalowe 14/06/23
Program Front Wizualny, czyli nieskrępowana wyobraźnia 13/06/23

Newsletter

OK