English

Nominowana do Oscara „Cicha dziewczyna” w dystrybucji Nowych Horyzontów

7/03/23
Cicha dziewczyna, reż. Colm Bairéad
Zobacz, jak piorą ci mózg. Oto zwiastun „Brainwashed” „Brainwashed” w kinach od 17 marca. Sprawdź, gdzie gramy

Cicha dziewczyna w reżyserii Irlandczyka Colma Bairéada przebojem wdarła się do piątki filmów nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy i będzie rywalizowała z Blisko czy IO o prestiżową statuetkę. Mamy przyjemność ogłosić, że jedne z pierwszych polskich pokazów filmu odbędą się na 23. MFF Nowe Horyzonty (20-30 lipca), zaś Stowarzyszenie Nowe Horyzonty wprowadzi Cichą dziewczynę na ekrany polskich kin.

Przepiękny, nastrojowy, zrealizowany w zjawiskowych irlandzkich plenerach debiut Colma Bairéada to opowieść o 12-letniej Cáit, która trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona dziewczyna zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu. Nagrodzony na Berlinale Kryształowym Niedźwiedziem film w niezwykły sposób kreuje atmosferę, znakomicie operuje niedopowiedzeniem i hipnotyzuje pracą kamery. To wspaniała lekcja empatii; ciepła, przejmująca, opowieść o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi, a także o czystości dzieciństwa. Prostota i poetyckość Cichej dziewczyny przywołują na myśl takie filmy jak Mała mama i Lato 1993.

* * *

Część stacjonarna 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 20-30 lipca 2023, część online będzie trwać o tydzień dłużej – do 6 sierpnia. Na stacjonarne pokazy zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty oraz Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Sprzedaż akredytacji dziennikarskich i branżowych rozpocznie się 9 maja.


czytaj także
Program Ciche miejsce. Retrospektywa Satyajita Raya podczas 23. Nowych Horyzontów 8/03/23
Branża Rozpoczyna się nabór na Studio Nowe Horyzonty+. Zgłoś się! 9/03/23
Dystrybucja Porozmawiajmy o bliskości. Pokaz „Blisko” i spotkanie z psychoterapeutą 3/03/23
News Karnety na 23. Nowe Horyzonty już w sprzedaży 1/03/23

Newsletter

OK