English

„Blisko” od piątku w kinach. Sprawdź, gdzie gramy

15/02/23
Blisko, reż. Lukas Dhont
„Vortex” Gaspara Noego nominowany do Orłów. Zobacz film na NH VOD „Właśnie takiego kina dziś potrzebujemy”. Media polecają „Blisko”

„Jaka to ulga, że jest jeszcze kino wymykające się formatowaniu i algorytmom” – w taki sposób na łamach „Newsweeka” Katarzyna Janowska zachwala Blisko, które już w ten piątek zadebiutuje na ekranach polskich kin. 

Nominowany do Oscara film Lukasa Dhonta zobaczycie w kilkudziesięciu miastach na terenie Polski. Zachęcamy więc, żeby zaplanować weekend z autorskim, szczerym kinem i solidną dawką wzruszeń. „”

Sprawdź, gdzie gramy

Blisko: chłopaki niech płaczą

Nominowane do Oscara i nagrodzone Grand Prix w Cannes Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej Girl – z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji. 

Po pierwsze: pomoc

Blisko porusza ważny temat rozwoju psychospołecznego młodych osób i sygnalizuje te momenty w życiu, kiedy negatywne emocje zaczynają brać nad nami górę. W takich sytuacjach nie można zwlekać i warto zgłosić się po pomoc specjalisty. Pod obsługiwanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę numerem telefonu 116 111 działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Tutaj można uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych specjalistów.

Patronem medialnym filmu Blisko jest Fundacja SexedPL – multimedialna platforma, która zapewnia młodym ludziom, rodzicom i dorosłym kompleksową, dostosowaną do wieku edukację w zakresie praw człowieka, równości płci, relacji, reprodukcji. SexedPL prowadzi także antyprzemocową linię pomocy, która oferuje pomoc i wsparcie osobom uwikłanym w przemoc: 720 720 020. 


czytaj także
Program Zgłoś film do Shortlisty! Wygraj Nagrodę imienia Zuzanny Jagody Kolskiej 13/02/23
Branża Trwa nabór projektów na Kino Dzieci Industry 2023 8/02/23
Nowe Horyzonty VOD „Godland” ekskluzywnie na NH VOD 25/02/23
News „Samsara” i „Tótem” nagrodzone na Berlinale. Polska premiera na 23. NH 25/02/23

Newsletter

OK