English

(Pierwsza) miłość do kina. Bilety na 9. Kino Dzieci już w sprzedaży

8/09/22
Szkoła magicznych zwierząt, reż. Gregor Schnitzler
We really need you tonight. „Pięć diabłów” od dziś w kinach!

Różne są sposoby, aby zakochać się w nowohoryzontowym kinie. Dla jednych będzie to spadająca niczym grom z jasnego nieba miłość od pierwszego wejrzenia, drudzy zakochują się statecznie, krok po kroku oswajając filmową czułość. Od czegoś trzeba jednak zacząć, a festiwal Kino Dzieci to perfekcyjne miejsce na doświadczenie pierwszej fascynacji znakomitym kinem. Dziś rozpoczynamy sprzedaż biletów i publikujemy pełny program wydarzenia, w którym znajdziecie wiele powodów do zakochania.

Tegoroczna edycja organizowanego przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty wydarzenia dla młodych i najmłodszych widzów odbędzie się ponownie w formule hybrydowej. Festiwalowe filmy pokazywane będą od 24 września do 2 października w kinach w 20 miastach w Polsce, a od 6 do 23 października także na internetowej platformie. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na pokazy w kinach oraz pojedynczych dostępów na pokazy online. Zachęcamy również do zakupu karnetów, które umożliwiają dostęp do wszystkich filmów z programu online. W tym roku jesteśmy wyjątkowo dumni z silnej reprezentacji polskich produkcji – w każdej sekcji konkursowej pojawi się co najmniej jedna.

Sprawdź program

Kino młodej widzki i młodego widza

9. odsłona festiwalu to 159 wyjątkowych tytułów. Całe wydarzenie zainauguruje światowa premiera kolejnego filmu uwielbianej przez widzów Kina Dzieci serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, czyli Tajemnica Skorpiona. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką – Tiną Mackic oraz odtwórcą tytułowej roli Lassego – Nilsem Kendlem.

Filmy pełno- i krótkometrażowe, animacje czy dokumenty wybrane dla widzek oraz widzów w wieku od 4 lat pogrupowane zostały w tym roku na 12 sekcji, zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo. W ramach Konkursu głównego zobaczymy najciekawsze polskie oraz międzynarodowe produkcje. Publiczność z 20 festiwalowych miast wybierze w plebiscycie najlepszy film 9. MFF Kino Dzieci, który otrzyma nagrodę Kwiatu Paproci. Jurorzy ocenią również tytuły wKonkursie filmowych odkryći Konkursie krótkich dokumentów.

Również w tym roku przypominamy o tym, jak ważne jest dla nas dbanie o środowisko i edukacja przyrodnicza, a poprzez tytuły z sekcji Kino Dzieci gra w zielone zainspirujemy do działania i dodamy energii do działania najmłodszym widzkom i widzom, mającym realny wpływ na ochronę przyrody. Wybierzemy się w podróż Dookoła świata, by zobaczyć filmy z Indii czy Boliwii. Dłuższy przystanek planujemy w Niderlandach, aby poznać zarówno najnowsze, jak i uznane, wielokrotnie nagradzane filmy z tego kraju – filmową Pocztówkę z Niderlandów wysyłamy do naszych widzów w partnerstwie z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce. Miłośnicy krótkich metraży zobaczą Krótkie historie, a na moli książkowych, gotowych śledzić losy literackich bohaterów na dużym ekranie, czekać będą filmy prezentowane w ramach sekcji Z nosem w książkach. Do tego Klasyka Kina Dzieci, czyli tytuły docenione przez jury konkursów w poprzednich latach i uwielbiane przez widzów, które możemy oglądać na okrągło. Podobnie filmy z sekcji Ulubieńcy festiwali, czyli zestawu pełnometrażowych filmów, które zdobywały w ostatnim sezonie nagrody i uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych. Z kolei dokumenty w ramach Drogi na północprzybliżą nam pragnienia dzieci z Norwegii, Szwecji i Finlandii oraz ich codzienne wyzwania. I wreszcie – Dużym okiem, czyli miejsce na dialog z dorosłą publicznością, w którym pomogą nam pełnometrażowe filmy dokumentalne wybrane z myślą o rodzicach, opiekunach i nauczycielach. Seansom towarzyszyć będą spotkania z wyjątkowymi ekspertkami oraz ekspertami; partnerem sekcji jest Fundacja Sentio.

Festiwal dostępny

Staramy się, żeby Kino Dzieci było coraz bardziej dostępnym wydarzeniem – w programie uwzględniliśmy pokazy przyjazne sensorycznie dla tych, którzy nie lubią hałasu, mają trudności z siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo i nie czują się komfortowo w ciemnych, kinowych salach. Z kolei, dzięki dodaniu słownego opisu, pokazy z alternatywną ścieżką dźwiękową – audiodeskrypcją umożliwią osobom niewidomym czy słabowidzącym na udział w seansach. Wszystkie filmy z Konkursu głównego, Konkursu filmowych odkryć oraz Konkursu krótkich dokumentów będą do zobaczenia w kinach z angielskimi napisami. Przygotowaliśmy również bezpłatne seanse filmów z ukraińskim lektorem lub dubbingiem.

Jeszcze więcej festiwalowych atrakcji

Wiemy, że pokazy filmowe podczas festiwalu Kino Dzieci wyzwalają w młodych i najmłodszych twórczą energię – jak co roku i tym razem zadbaliśmy o to, by mądrze ją spożytkować, proponując moc atrakcji towarzyszących seansom. Nasi edukatorzy, Magda Bravo i Pan Szymon, przygotowali artystyczne zajęcia, podczas których będziemy wspólnie konstruować kosmiczną rakietę, tworzyć świeczki z pszczelego wosku czy budować domowy projektor. Warsztaty odbywać się będą w oba festiwalowe weekendy w Kinie Muranów i Kinotece po wybranych seansach. Przewodniczką po świecie przyrody będzie Aneta Chmielińska, pedagożka leśna i twórczyni podcastu „Dzikoprzygody”, która – prowadząc widzów szlakiem dzikoprzygód – wyjaśni najważniejsze zagadnienia związane z przyrodą. Nie zabraknie również spotkań z artystkami i artystami organizowanymi we współpracy ze sponsorem festiwalu Fundacją Sentio. Zapraszamy na trzy wyjątkowe warsztaty kreatywne: Stwórz swój komiks (prowadzenie – Daniel Chmielewski), Kolaże dla przyszłości (prowadzenie – Aleksandra Degórska) oraz Narysuj, pomaluj, odbij (prowadzenie – Monika Waraxa). Wspólnie z Many Mornings będziemy tworzyć wyjątkowe maskotki – skarpetkowe małpki Many Monkeys.

Jak co roku, tak i podczas tej edycji nie zabraknie inspirujących rozmów z filmowymi twórczyniami i twórcami, które będą dostępne online – dwie filmowe dziennikarki Marta Bałaga oraz Anna Tatarska przeprowadziły rozmowy z reżyserkami, reżyserami, aktorkami i aktorami. Dzięki nim poznamy sekrety powstawania produkcji z Konkursu głównego. Filmom z sekcji Konkursu filmowych odkryć towarzyszyć będą krótkie wstępy wideo przygotowane przez Kaję Klimek, dziennikarkę i kinową ekspertkę, natomiast akcja Zapytaj filozofkę to z kolei świetna okazja do zadania nurtujących, niełatwych  pytań. Odpowiedzi na nie poszuka wykładowczyni filozofii i publicystka dr Katarzyna Kasia w serii wideo na kanale Fundacji Sentio. Nie mogło zabraknąć również Misi, czyli Michaliny Drygasiewicz, i jej kreatywnych wideotutoriali; w tym roku aż 20 materiałów powstało we współpracy ze sponsorem festiwalu – Fundacją Sentio.

Program i bilety

Szczegółowy program festiwalu został już opublikowany na stronie kinodzieci.pl. Bilety na seanse można kupić w kasach oraz na stronach internetowych kin festiwalowych. Przeglądając harmonogram dostępny na kinodzieci.pl, znajdziecie linki przekierowujące bezpośrednio na stronę internetową wybranego kina.

Bilety na seanse w kinach kosztują 19 zł (lub – dla grup zorganizowanych – 15 zł). Pamiętajcie, aby przed wejściem na seans zbierać pieczątki w Dzienniczkach Festiwalowicza! Po uzbieraniu sześciu z nich możecie odebrać dwa zaproszenia na dowolne seanse. Za dziesięć pieczątek otrzymacie zniżkę na karnet online!

Pojedyncze dostępy do festiwalu online kosztują od 9,90 zł do 15 zł, w zależności od tytułu. W sprzedaży są również karnety w cenie 85 zł, które umożliwiają dostęp do wszystkich filmów (119 tytułów) w programie festiwalu Kino Dzieci online.

Co? Gdzie? Kiedy?

Stacjonarna edycja festiwalu Kino Dzieci rozpocznie się 24 września i potrwa do 2 października. Seanse odbędą się po raz pierwszy w aż ośmiu kinach w Warszawie:

  • Kino Muranów (ul. Gen. W. Andersa 5);
  • Kinoteka (pl. Defilad 1);
  • Kino Ada (ul. Księdza Juliana Chrościckiego 14)
  • Służewski Dom Kultury (ul. Jana Sebastiana Bacha 15)
  • Kinokawiarnia Stacja Falenica (ul. Patriotów 44b)
  • Centrum Kultury Alternatywy (ul. Indiry Gandhi 9)
  • Kino Wisła (pl. Wilsona 2);
  • Dom Kultury Świt (ul. Wysockiego 11);

 

Festiwalowi towarzyszyć będzie wydarzenie branżowe Kino Dzieci Industry, czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni. Wydarzenie odbędzie się w dniach 27–30 września, w Warszawie i online. Więcej informacji: kidskinoindustry.pl


czytaj także
Dystrybucja „Zmysłowe i porywające”: krytycy chwalą „Pięć diabłów” 7/12/22
News Sprezentuj festiwal pod choinkę. Świąteczny voucher na 23. Nowe Horyzonty 8/12/22
Nowe Horyzonty VOD 268 powodów do radości. Świąteczna promocja Nowych Horyzontów VOD 13/12/22
Dystrybucja Kalendarz premier Stowarzyszenia Nowe Horyzonty na 2023 rok 15/12/22

Newsletter

OK