English

Weź udział w spotkaniach z Lucile Hadžihalilović

25/07/22
Niewinność, reż. Lucile Hadžihalilović
Znamy projekty nagrodzone na Studio Nowe Horyzonty+ Kobiety mówią: dość. Zobacz odważne kino z Kosowa

Posiadaczka nieokiełznanej wyobraźni i architektka niepokojących, ale jednocześnie niezwykle fascynujących filmowych światów jest już we Wrocławiu. Lucile Hadžihalilović, bohaterka jednej z tegorocznych retrospektyw, rozpoczyna maraton festiwalowych spotkań. 

Pierwsza okazja, żeby zobaczyć ją na żywo, będzie dziś o 22:00 przed seansem Earwig. Od jutra (wtorek) zapraszamy na sesje Q&A z reżyserką.

Seanse połączone ze spotkaniami z Lucile Hadžihalilović

Wtorek, 26 lipca:

Środa, 27 lipca:

Czwartek, 28 lipca:

Lucile Hadžihalilović: poza horyzont ciała

Styl Hadžihalilović, absolwentki prestiżowej szkoły La Femis, często porównywany jest do nurtu cinema du corps – kina ciała. W ten sposób określano grupę debiutujących we Francji na przełomie XX i XXI wieku reżyserek i reżyserów, których kino krytycy opisywali jako skrzyżowanie seksualnej dekadencji, bestialskiej przemocy i niepokojącej psychozy. Filmy debiutującej w tym samym czasie Lucile Hadžihalilović są równocześnie blisko, ale i daleko od tej formacji. Francuska reżyserka również zajmuje się cielesnością, jednak obrazy, które przywołuje w swoich dziełach, nigdy nie są dosłowne ani brutalne. Nostalgiczne i nieco zagadkowe, bliższe są psychologii głębi niż krytyce społecznej. Zanurzone w głębokich pokładach wyobraźni czerpią z elementów baśni i mitów, literackich toposów; przepełnione są erudycyjnymi skojarzeniami i cytatami ze sztuk wizualnych: fotografii i malarstwa. Ciało to bardzo filmowa rzecz. Lubię, gdy w filmach pojawia się w sposób nieoczywisty. Nie interesuje mnie pokazywanie realistycznych sytuacji erotycznych, lecz używanie metafor lub znaków, które budują erotyzm.

Francuzka jest także mistrzynią w portretowaniu czasu dorastania: niewiele jest reżyserek, które przedstawiają przemiany z postaci dziecięcej w dorosłą w sposób równie poetycki, co niepokojący, jak Hadžihalilović. Dowody odnajdziemy w dwóch wybitnych filmach – Niewinności (2004) oraz Ewolucji (2015).

Od ponad trzech dekad życiowe ścieżki Hadžihalilović – zarówno te artystyczne, jak i te prywatne – krzyżują się z biografią Gaspara Noego. Francuzka wyprodukowała i zmontowała m.in. jego Mięso (1991) oraz Samego przeciw wszystkim (1998), była współscenarzystką Wkraczając w pustkę (2009), a ostatnio współprodukowała Lux Aeternę (2019) i Vortex (2021). Z kolei Noé jest autorem zdjęć do debiutuHadžihalilović – Usta Jean Pierre’a (1996).


czytaj także
Program Poniedziałek na Nowych Horyzontach 25/07/22
Program Wtorek na Nowych Horyzontach 26/07/22
Program Niedziela na Nowych Horyzontach 24/07/22
News Dodatkowy seans „Blisko” Lukasa Dhonta 24/07/22

Newsletter

OK