English

Nowe Horyzonty już od jutra! Co z filmowego menu poleca Piotr Czerkawski?

20/07/22
Kegelstatt Trio, reż. Rita Azevedo Gomes
Sekcja Ale kino+ na 22. NH: zobacz największe przeboje światowych festiwali Dodatkowy seans „W trójkącie” Rubena Östlunda

Uśmiech szeroki niczym u Jepa Gambardelli, błysk w oku a’la Marcello Mastroianni, a przede wszystkim świetny gust, za którym warto podążać. Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem 22. Nowych Horyzontów przedstawiamy filmową złotą dziesiątkę Piotra Czerkawskiego, jednego z koordynatorów programowych Kina Nowe Horyzonty i selekcjonera sekcji Shortlista.

Piotr przygotował zestawienie 10 tytułów (a w niektórych przypadkach zestawów filmów) z nowohoryzontowego programu, których jego zdaniem nie możecie przegapić. Już jutro rozpocznie się festiwalowe la grande bellezza, a jeśli wciąż wahacie się, jakim tropem filmowym podążyć, skorzystajcie z porad Piotra.

Przypominamy, że 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty będzie trwać od 21 do 31 lipca (w swojej stacjonarnej odsłonie; filmy online możecie oglądać od 21 lipca do 7 sierpnia). Dziś o 12:00 otwieramy kasy festiwalowe Kinie Nowe Horyzonty (pozostaną otwarte do godz. 20:00; w dniach 21-31 lipca kasy będą czynne od godz. 9:00 do momentu rozpoczęcia ostatniego seansu). Kasy festiwalowe w Dolnośląskim Centrum Filmowym będą otwarte w dniach 22-31 lipca, w tym samym przedziale czasowym co kasy w KNH. W każdej chwili możecie także kupić bilety poprzez stronę nowehoryzonty.pl.

Kup bilety/dostępy do filmów online

1. Shortlista – zestawy 1,2,3,4

Gruby melon, Sperm Obsession, Turbo Love… Brzmi jak standardowy plan na wieczór podczas Nowych Horyzontów? W tym roku sekcja Shortlista dostarczy jeszcze mocniejszych wrażeń, atakując Wasze zmysły dwudziestokrotną dawką silnych emocji i dowodząc, że w życiu pewne są tylko: śmierć, wysoka inflacja i dobra kondycja młodego polskiego kina.

2. Rimini, reż. Ulrich Seidl

Ulrich Seidl bywał już z kamerą w austriackich piwnicach, konfesjonałach i barłogach, ale jeszcze nigdy nie znalazł się tak blisko piekła. Na domiar złego naszym przewodnikiem po Rimini – tym mieście utrapienia, neonowym śmietniku i południowoeuropejskim Mielnie – uczynił faceta o wszystko mówiącej ksywce: Richie Bravo. Zaiste, porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu trafiliście i przygotujcie się na solidną porcję podszytej goryczą groteski.

3. Trouble Every Day, reż. Claire Denis

Niepokojąco zmysłowy horror o terrorze pożądania, w którym muzyka Tindersticks jednocześnie służy obrazowi i broni się jako autonomiczne dzieło sztuki. Nigdy nie zapomnę dnia, w którym oglądałem ten film na laptopie w zatłoczonym przedziale PKP w środku lata. Zupełnie nieprzygotowani na to doświadczenie współpasażerowie, którzy zaglądali mi przez ramię, szybko zrozumieli, że ich życie nie będzie już takie samo. Zaręczam, że i Wy poczujecie się podobnie.

4. Pod ziemią, reż. Michelangelo Frammartino

Wspaniały dowód na to, że życie w ciekawych czasach jest przereklamowane, pasja to rzecz święta, a na dnie jaskini da się zorganizować wystawną ucztę. Forza Frammartino!

 

5. Coma, reż. Bertrand Bonello

Bertrand Bonnello zdobywa tytuł Ojca Roku, realizując ten wzruszający i pełen polotu esej, w którym – zamiast popisywać się boomerskim protekcjonalizmem – z pokorą próbuje znaleźć drogę w labiryncie, jaki stanowi dla niego świat nastoletniej córki i jej rówieśników.

6. Cicha ziemia, reż. Aga Woszczyńska

Nigdy nie dajcie się namówić na wakacje z Agą Woszczyńską. Pod pozorem beztroskiego urlopu na Sardynii polska reżyser funduje nam obóz reedukacyjny, z którego wracamy oburzeni własnymi przywilejami, biernością i brakiem empatii.

7. Biegacz, dziwka, Arab, mąż, reż. Alain Guiraudie

Politycy z całego świata go nienawidzą. 58-letni Francuz znalazł jeden prosty trik, by zlikwidować napięcia społeczno-religijne. Wystarczy zamknąć przedstawicieli wszystkich zwaśnionych stron w jednym mieszkaniu i zorganizować wielką orgię… Od zawsze miałem słabość do Alaina Guiraudie, ale wyznam szczerze, że po obejrzeniu tej Watersowskiej z ducha, bezwstydnie kampowej fantazji, chyba się zakochałem.

8. Kegelstatt Trio, reż. Rita Azevedo Gomes

Potwierdzenie tezy, że Eric Rohmer jest nieśmiertelny, a stworzone przez niego dialogi to muzyka dla naszych uszu. Jakby tego było mało, reżyserka Rita Azevedo Gomes nie ogranicza się wyłącznie do złożenia hołdu nestorowi Nowej Fali, lecz wzbogaca napisaną przez niego 40 lat temu sztukę teatralną o intrygującą warstwę  autotematyczną.

9. Kawałek nieba, reż. Michael Koch

Michael Koch, Tom Cruise kina art house’owego, wykonał na naszych oczach prawdziwą mission impossible. Właśnie w takich kategoriach należy potraktować stworzenie filmu, który działa jednakowo dobrze jako wzruszająca opowieść o śmiertelnej chorobie, szalona love story, w której bohaterowie kochają i pożądają w rytmie najntisowego popu oraz autentycznie zabawna satyra na świat rządzony przez stereotypy i uprzedzenia wobec Innego.

10. Radu Jude – zestaw filmów krótkometrażowych

Pełne obyczajowej odwagi, poetyckiej wyobraźni i celnej ironii zwiastuny reżyserskiego geniuszu, dla których obejrzenia – wzorem bohaterów jednego z filmów – warto byłoby przemaszerować kilometry zabłoconych pól, bezdroży i lasów.

Sprawdź pełny program

 


czytaj także
News To już dziś! Rozpoczynamy 22. MFF Nowe Horyzonty 21/07/22
News Weź udział w spotkaniach z Agnieszką Holland 21/07/22
News Weź udział w quizie filmowym Watching Closely 18/07/22
Program 22. NH: filmy z ukraińską ścieżką dźwiękową lub z ukraińskimi napisami 18/07/22

Newsletter

OK