English

22. MFF Nowe Horyzonty | Lost Lost Lost – kino z obrzeży

19/05/22
Rzeka płynie, meandruje, porywa, przejmuje, reż. Shengze Zhu
Michel Franco gościem 22. NH. W programie jego najnowszy film, „Sundown” Nowe Horyzonty gotowania: przygotuj naleśniki inspirowane „Małą mamą”

Filmy ekspansywne i niejednoznaczne, budujące zbiorowe doświadczenie i skupione na jednostce, poszerzające świadomość i przekraczające granice gatunków, także tych biologicznych. Kuratorzy sekcji, Agnieszka Szeffel, Mariusz Mikliński i Mariusz Wojas, deklarują: nie zmieniamy się dla Was! Lost Lost Lost od 6 lat pokazuje filmy twórców, którzy mają odwagę opuścić orbitę dominujących nurtów – zarówno w kinie, jak i w rzeczywistości. 

W tym roku zapraszają w psychodeliczną podróż dookoła świata: od Lizbony, jakiej nie znajdziecie w żadnym przewodniku, przez złowrogie pandemiczne Wuhan, mityczną kanadyjską Manitobę, po wierzchołek Świętej Góry Jodorowskiego. W programie Lost Lost Lost tym razem same nowości! Między innymi:

Herbaria

reż. Leandro Listorti, Argentyna, Niemcy 2022, 83’

Kino jako zielnik? W filmie uhonorowanym Specjalną Nagrodą Jury podczas ostatniej edycji Visions du Réel argentyński reżyser, Leandro Listorti, tworzy paralelę między światem przyrody a światem kina. Montując – niezwykle malowniczy – archiwalny i współczesny materiał filmowy, pokazuje sposoby klasyfikacji i konserwacji w obu obszarach. Celuloidowa taśma może przechowywać obrazy wymarłych gatunków roślin, które nie przetrwałyby do obecnych czasów w innej formie. Jak uchronić ją przed zniszczeniem? Film o pamięci i nietrwałości fizycznego świata.   

Niewidzialna góra (The Invisible Mountain)

reż. Ben Russell, USA 2021, 83’

Przed nim byli Alejandro Jodorowsky, Philippe Parreno, Patti Smith czy John Zorn. Uznany amerykański twórca eksperymentalny, stale współpracujący z Benem Riversem (Zaklęcie, które odpędza ciemność, Konkurs 14. NH), Ben Russell bierze na warsztat niedokończoną, enigmatyczną powieść francuskiego autora René Daumala Mount Analogue (1952). Z jej pomocą realizuje wykraczający poza granice gatunku dokument muzyczny. Poruszając się między Finlandią, Ukrainą, Rumunią i Grecją, zabiera widzów w pulsującą rytmem, zmysłową podróż ku niemożliwemu. 

Olho animal

reż. Maxime Martinot, Francja 2022, 80’

Francuski reżyser jedzie do Lizbony na spotkanie z portugalską producentką, która pomoże mu w realizacji nowego projektu. Jak zmienić indywidualne doświadczenie w uniwersalny przekaz? Miłość do swojego psa o imieniu Boy w zabawną i głęboką przypowieść o psach w ludzkim życiu i kulturze? Maxime Martinot pokazuje proces twórczy w refleksyjny, ale i praktyczny sposób, niemal krok po kroku: oto historia filmowca psa... W jej tle znalazły się fragmenty z imponującej liczby filmów z psami w roli głównej, bądź drugoplanowej.  

Rzeka płynie, meandruje, porywa, przejmuje (A River Runs, Turns, Erases, Replaces)

reż. Shengze Zhu, USA 2021, 87’

Mieszkająca od lat w USA chińska reżyserka Shengze Zhu, autorka Kolejnego roku (LLL 17. NH) i nagrodzonego rotterdamskim Tygrysem Present.Perfect (Odkrycia 19. NH), ponownie opowiada o rodzinnym Wuhan, tym razem z perspektywy przepływającej przez miasto rzeki Jangcy i pandemii koronawirusa. Tworzy miejską symfonię, na wzór tych XX-wiecznych, używając jednak właściwych sobie długich, starannie zakomponowanych, statycznych ujęć. Oscylując pomiędzy tym, co jednostkowe, a tym, co zbiorowe, cytuje listy do ofiar pandemii napisane przez ich bliskich. Nagrodzona w Berlinie elegia na miarę naszych czasów.  

Ste.Anne

reż. Rhayne Vermette, Kanada 2021, 80'

Najlepszy kanadyjski film na MFF w Toronto, impresyjny, nakręcony kamerą 16 mm portret Manitoby. Debiutująca w pełnym metrażu Rhayne Vermette zagrała w filmie główną rolę – kobiety powracającej na łono rodziny po kilku latach niewyjaśnionej nieobecności. Jej przyjazd rujnuje spokój brata, który wraz z żoną opiekował się jej porzuconą córką. Opowiadając o życiu matriarchalnej, zatopionej w mitologii społeczności, w której żyłach płynie indiańska krew, reżyserka dekonstruuje tradycyjną narrację, zwracając uwagę na materialną naturę filmowego medium.

 

Pełny program sekcja Lost Lost Lost poznamy 5 lipca.

Przeczytaj tekst kuratorski

Na 22. Nowe Horyzonty zapraszamy od 21 do 31 lipca, tradycyjnie do Wrocławia. O tydzień dłużej, do 7 sierpnia, trwać będzie część online’owa wydarzenia. Trwa sprzedaż karnetów na stacjonarną odsłonę festiwalu.

Kup karnet


czytaj także
Dystrybucja „Mała mama” Céline Sciammy już w kinach. Sprawdź, gdzie gramy 16/05/22
Ogłoszenie Kierunek: nowe przyjaźnie i miłość do kina. Dołącz do wolontariuszy NH 23/05/22
Program Krótkie i piękne filmy na Shortliście, długie i znakomite wieczory w klubie 24/05/22
Dystrybucja Rodzic, czyli przyjaciel? Pokazy specjalne „Małej mamy” 12/05/22

Newsletter

OK