English

Kino przesilenia. Zobacz identyfikację graficzną 22. MFF Nowe Horyzonty

28/04/22
Retrospektywa twórczości Jonasa Mekasa w stulecie urodzin na 22. NH List miłosny do lepszych czasów. Zobacz zwiastun „Małej mamy”

W tym roku wizualny horyzont festiwalu wyznacza światło. Podążając tropem białych nocy, zjawiska charakterystycznego dla krajów Skandynawii, w centrum festiwalowej identyfikacji graficznej umieściliśmy Słońce, które – jak nowohoryzontowe kino – ma oświetlać nowe kierunki i rozjaśniać świat, na przekór wkradającej się zewsząd ciemności. Za motywem światła podąża także tegoroczne hasło festiwalu: kino przesilenia.

Dziś prezentujemy oficjalne plakaty, tworzące wizualny tryptyk oprawy graficznej 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty (21-31 lipca).

Identyfikacja powstała we współpracy Jerzego Skakuna, Joanny Górskiej i Katarzyny Dudziec ze studia Homework oraz Michała Wekslera i Juliusza Pawłowskiego ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

    

Kierunek: słońce Północy

Współczesne kino Północy i sztuka inspirowana skandynawską kulturą będą ważnymi punktami programu 22. Nowych Horyzontów. W ramach sekcji Białe noce na uczestniczki i uczestników festiwalu czekać będą różnorodne doświadczenia, nie tylko filmowe i dźwiękowe. Więcej szczegółów na temat Białych nocy przekażemy wkrótce.

Skandynawski kult Słońca, przesilenie, dzień polarny, zatarcie granicy między dniem i nocą, a także tradycja święta midsommar były elementami, które zainspirowały nas w pracach nad najnowszą identyfikacją wizualną – mówi Michał Weksler z zespołu Nowych Horyzontów. Wykorzystana w tym roku kolorystyka przywodzi na myśl naturę, ziemię, ale też świetlistość gwiazd. Z kolei charakterystyczna faktura nadaje wszystkiemu efektu trójwymiarowości. W festiwalowej identyfikacji już na stałe zadomowiły się, wprowadzone dwa lata temu, jaskółki – symbol nadziei i zwiastun nowego. Festiwalowe jaskółki tym razem przelatują na tle tarczy słonecznej, na którą można patrzeć również jak na soczewkę kamery. Zaś samo świtało kieruje nas również ku medium filmu – to światło leży u jego podstaw.

Kino przesilenia nawiązuje do tradycji festiwalowych haseł – w poprzednich latach były to m.in. kino, które budzi, kino sztuka wyjścia, czy kino od nowa. Tegoroczne przesilenia kierują nas ku nowym, często skrajnie różnym, ale niezmiennie świeżym kierunkom w rozwoju kina, które będzie można odnaleźć podczas Nowych Horyzontów.

Nowohoryzontowe słońce będzie w tym roku świecić na festiwalu stacjonarnym od 21 do 31 lipca oraz o tydzień dłużej, do 7 sierpnia, na online’owej części wydarzenia. Trwa sprzedaż karnetów na festiwal stacjonarny.

Kup karnet


czytaj także
Dystrybucja „Memoria” już w kinach. Sprawdź, gdzie gramy 22/04/22
Ogłoszenie Trwa nabór zgłoszeń na 6. forum koprodukcyjne Kino Dzieci Industry 4/05/22
Program Amirpour, Dupieux, Strickland, czyli Nocne Szaleństwo na Nowych Horyzontach 5/05/22
News 22. NH: rozpoczęła się sprzedaż akredytacji dziennikarskich i branżowych 20/04/22

Newsletter

OK