English

22. Nowe Horyzonty dostępne również online

22/03/22
Paczuszka pełna miłości, reż. Gastón Solnicki
Rusza nabór na Studio Nowe Horyzonty+. Zgłoś się! Rozpoczął się nabór na Polish Days 2022

Nie możesz przyjechać na Nowe Horyzonty? W takim razie Nowe Horyzonty przyjadą do Ciebie. Już po raz trzeci festiwal NH przybierze hybrydową formę: filmy z tegorocznej odsłony wydarzenia będą dostępne zarówno we wrocławskich kinach, jak i online na terenie całej Polski – dzięki stronie nowehoryzonty.pl. Na stacjonarną część 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty zapraszamy w dniach 21-31 lipca. Wirtualna edycja wydarzenia będzie trwać o tydzień dłużej, do 7 sierpnia.

Sercem festiwalu filmowego od zawsze jest wspólnota widzek i widzów, która spotyka się na żywo, razem ogląda filmy w sali kinowej, a później bierze udział w wielogodzinnych dyskusjach o kinie. Nie każdy może pozwolić sobie jednak na uczestniczenie w stacjonarnej części wydarzenia, dlatego – wzorem dwóch ostatnich edycji – Nowe Horyzonty ponownie przekraczają granice Wrocławia i polecają się na domowe seanse. W programie wirtualnej odsłony MFF NH pojawi się około połowa wszystkich tytułów z tegorocznego programu, w tym wiele znakomitych filmów prezentowanych na światowych festiwalach. Wśród nich znajdą się m.in.: zdobywca nagrody FIPRESCI w Cannes Plac zabaw (Un monde) Laury Wandel, laureat festiwalu w San Sebastian – Blue Moon Aliny Grigore oraz rewelacja ostatniego Berlinale – Paczuszka pełna miłości (A Little Love Package) Gastóna Solnickiego.

Belgijski Plac zabaw jest radykalną krytyką instytucji odpowiadających za wychowanie, a jednocześnie przejmującą opowieścią o dziecięcej samotności w szkolnym tłumie. Przenikliwe i niezwykle wrażliwe kino Laury Wandel mistrzowsko łączy dokumentalną surowość z poetyckimi obrazami świata, w którym plac zabaw jest tak naprawdę polem bitwy o przetrwanie.

Debiutancki Blue Moon Aliny Grigore to jeden z nielicznych kobiecych głosów w zmaskulinizowanym nowym kinie rumuńskim – i to głos bardzo donośny. Historia sióstr, które próbują wyrwać się spod skrzydeł patriarchalnej prowincjonalnej familii, to nie tylko emocjonalny roller-coaster, od którego zakręci się wam w głowie, ale i kino moralnego dyskomfortu. Laureatka festiwalu w San Sebastian dowodzi, że Rumuni pozostają mistrzami czarnych komedii.

Paczuszka pełna miłości, film doskonale znanego nowohoryzontowiczom Gastóna Solnickiego, jest lekiem na całe zło tego świata. Ostrożnie rozpakowywana, powoli ukazuje nam swoją cudowną zawartość, na którą składają się przyjazne, stare kawiarnie, kłęby papierosowego dymu i rozmowy, detale wnętrz wiedeńskich kamienic, a przede wszystkim głęboka wiara w pocieszenie, jakim jesteśmy dla siebie nawzajem.

Online będzie można obejrzeć również trzy filmy, o których informowaliśmy w poprzednich komunikatach: zwycięzcę konkursu międzynarodowego Sundance – Utamę Alejandro Loayzy Grisiego, laureata festiwalu w Rotterdamie – Eami w reżyserii Paz Enciny oraz wyróżnione Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Wenecji Il buco Michelangela Frammartina.

Trwa sprzedaż karnetów na stacjonarną część festiwalu. Niedługo w ofercie pojawią się także pakiety dostępów, umożliwiające uczestnictwo w wirtualnej odsłonie Nowych Horyzontów.

Kup karnet na stacjonarny festiwal


czytaj także
Wydarzenie „Nosferatu – symfonia grozy”: pokaz z muzyką Jozefa Van Wissema na żywo 24/03/22
Nowe Horyzonty VOD Zobacz „W pętli ryzyka i fantazji” na platformie Nowe Horyzonty VOD 25/03/22
Ogłoszenie „Titane” (na NH VOD 1 kwietnia) i „Berlin Alexanderplatz” z szansą na Orły 17/03/22
Ogłoszenie Filmy dla dzieci w języku ukraińskim oraz WATCH DOCS dla Ukrainy na NH VOD 16/03/22

Newsletter

OK