English

„W pętli ryzyka i fantazji” Ryûsuke Hamaguchiego już w polskich kinach

25/02/22
W pętli ryzyka i fantazji, reż. Ryûsuke Hamaguchi
„Il buco” w programie 22. NH. Ostatnie dni sprzedaży tańszych voucherów Karnety na 22. NH w sprzedaży. W programie zwycięzca Berlinale, „Alcarràs”

„Ten tryptyk nowel z udziałem kobiecych bohaterek, opowiedzianych zręczną, empatyczną kamerą i z postaciami zarysowanymi w sposób niemal intymny, ale i wymyślny, jest, na własnych prawach, małym arcydziełem” – pisze Wendy Ide o W pętli ryzyka i fantazji na łamach „The Guardian”. Słodko-gorzki film nominowanego do Oscara Ryûsuke Hamaguchiego od dziś można oglądać w polskich kinach.

Sprawdź listę kin

„Intymne kino skupione na bohaterach, oparte przede wszystkich na dialogu. Czyli propozycja z kategorii jak oni rozmawiają!”

Piotr Guszkowski, „Gazeta Wyborcza”

„Eskapistyczna i zabawna sesja terapeutyczna, po której tak bohaterki jak i my – widzowie –najzwyczajniej w świecie czujemy się lepiej, lżej i radośniej”

Marcin Prymas, Pełna Sala

„Formalny minimalizm pozwolił skumulować emocje, które nigdy na ekranie nie eksplodują, ale pod materią słów są bardzo dobrze wyczuwalne”

Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu

W pętli ryzyka i fantazji, czyli sztuka konwersacji

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na ubiegłorocznym Berlinale film, który obok głośnego Drive My Car (nagrody w Cannes i oscarowy faworyt, będący adaptacją opowiadania Murakamiego), stał się przepustką do czołówki światowych filmowców dla Ryûsuke Hamaguchiego. Bohaterki W pętli ryzyka i fantazji wciąż powracają: do zakończonego romansu, błędu z przeszłości, miasteczka, w którym przeżyły pierwszą miłość. Ale to także podróż ku narastającemu poczuciu niesamowitości, bo film, który zaczyna się jak klasyczna obyczajowa historia, niespiesznie przesuwa się w stronę science fiction. Hamaguchi kręci kołem fortuny z mistrzowską wprawą, a zrealizowane głównie we wnętrzach sceny są fenomenalnymi, zniuansowanymi portretami relacji. Błyskotliwym obserwacjom i dyskretnemu poczuciu humoru towarzyszy melancholia, która sprawia, że film staje się cichym westchnieniem nad naszą niedoskonałością. Świetna passa kina azjatyckiego trwa – jeśli 2020 należał do Bonga Joon-ho, to 2022 należy do Ryûsuke Hamaguchiego.

 

Więcej na temat W pętli ryzyka i fantazji przeczytacie lub posłuchacie u naszych partnerów: na kanałach księgarni Tajfuny, w podcastach Inna Kultura i O Japonii, na blogu Wchłonięty przez Orient i profilach Pan Optykon oraz Miss Gaijin.


czytaj także
Dystrybucja Poczuj się lepiej, lżej i radośniej. „W pętli...” od piątku w kinach 22/02/22
Ogłoszenie Kino dla Ukrainy | Кіно для України 4/03/22
Program Wyróżniony na Berlinale „A Piece of Sky” w programie 22. Nowych Horyzontów 16/02/22
News Niedźwiedź w ultramarynie – relacja z Berlinale 15/02/22

Newsletter

OK