English

Nowe Horyzonty wirtualnej rzeczywistości. Polska premiera VR-u „Noccc”

17/06/21
„Noccc”, autorki: Weronika Lewandowska i Sandra Frydrysiak
Dodatkowe karnety w sprzedaży! Ujawniamy filmy z sekcji Trzecie Oko Nie chcę zapomnieć o… | prześlij zdjęcie, wygraj aparat Polaroid

VR „Noccc” (ang. tytuł “Nightsss”) – wirtualny, erotyczny poemat stworzony do odbioru w rozszerzonej rzeczywistości – będzie można zobaczyć (i doświadczyć) po raz pierwszy w Polsce na 21. MFF Nowe Horyzonty. Debiut reżyserski Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak był jedną z rewelacji tegorocznej edycji Sundance, najważniejszego festiwalu kina niezależnego w Stanach Zjednoczonych, znalazł się w oficjalnej selekcji prestiżowego festiwalu goEast w Wiesbaden i został nagrodzony na amerykańskim Cinequest (Best VR Sound Design).

„Noccc” powstała w niespełna pół roku w Laboratorium Narracji Wizualnych w Łódzkiej Szkole Filmowej. Dzięki goglom wirtualnej rzeczywistości publiczność Nowych Horyzontów będzie mogła zanurzyć się w trójwymiarowym i interaktywnym doświadczeniu poezji i tańca. Punktem wyjścia dla scenariusza siedmiominutowej eksperymentalnej animacji „Noccc” stał się wiersz slamowy autorstwa Weroniki Lewandowskiej. Artystka wykorzystuje w nim charakterystyczne dla języka polskiego dźwięki, tworząc onomatopeistyczne krajobrazy przekraczające bariery językowe. 

Do stworzenia doświadczenia artystki zainspirował projekt badawczy poświęcony percepcji tańca i ruchu w wirtualnej rzeczywistości, który realizowały na Uniwersytecie SWPS, pisząc swoje rozprawy doktorskie o sztuce (Lewandowska o doświadczeniu immersyjnym w performatywnych praktykach artystycznych, a Frydrysiak o tańcu jako praktyce kognitywnej w kontekście nowych technologii i neuronauk). 

„Noccc” to bardzo sensualne i ucieleśnione doświadczenie poezji – przyznaje Lewandowska. Postanowiłyśmy  zaproponować publiczności immersję w dźwiękowe struktury języka polskiego. Zaprojektowaliśmy interakcje z wierszem, które – dzięki ruchowi rąk w VR – pozwalają osobie zanurzonej „grać” na warstwie głosu – dodaje.

W „Nocccy” spotykamy też tańczącą postać, która zaprasza nas do eksploracji przestrzeni wirtualnej, rozwijając jednocześnie kinetyczną empatię – tłumaczy Frydrysiak. Intuicyjnie odwzajemniamy ruchy postaci, a gdy uruchamiamy nasze ciała, poziom zanurzenia w VR się zwiększa – są na to dowody naukowe – dodaje badaczka.

Tegorocznej odsłonie Nowych Horyzontów towarzyszy hasło „kino od nowa”: to zaproszenie do powrotu do festiwalowego życia i zapowiedź nowych filmowych zjawisk, które będzie można zobaczyć już w sierpniu. VR „Noccc” doskonale odzwierciedla odnawiającą moc kina.

Wrocławska odsłona VR „Noccc” realizowana jest we współpracy z Biennale WRO oraz Centrum Nauki Kopernik, organizatorem Festiwalu Przemiany.

 

21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty w tym roku odbędzie się hybrydowo: między 12 a 22 sierpnia zapraszamy na część stacjonarną we Wrocławiu, między 12 a 29 sierpnia na pokazy online. Pełny program festiwalu ogłosimy 3 sierpnia, sprzedaż biletów na pokazy stacjonarne rozpocznie się 4 sierpnia, sprzedaż dostępów online – 5 sierpnia. Więcej szczegółów: nowehoryzonty.pl.

Więcej o projekcie VR „Noccc”: http://bit.ly/Nightsss

Zobacz trailer

Więcej o projekcie VR „Noccc” na Nowych Horyzontach


czytaj także
Program Kino, sztuka i wszystko pomiędzy. Front Wizualny na 21. Nowych Horyzontach 23/06/21
Program Na przekór dosłowności – sekcja Shortlista na 21. Nowych Horyzontach 10/06/21
Ogłoszenie Ogłoszenie wyników I etapu Konkursu Film Your Story 9/06/21
Dystrybucja „Niepamięć” od dziś w kinach. Zobacz, kiedy gramy w Twoim mieście 25/06/21

Newsletter

OK