English

Sztuka, śledztwo i kino. Filmy z Frontu Wizualnego

12/11/20
Krabi, 2562, reż. Ben Rivers, Anocha Suwichakornpong
Śpiące królewny i rewolucja Ścieżka afrykańska: tysiąc i jedna noc

„Śledztwo będzie dla nas rozrywką” – to słynne powiedzenie Edgara Allana Poego, uznane za najkrótszą definicję powieści detektywistycznej, jest mottem tegorocznego Frontu Wizualnego – sekcji festiwalu Nowe Horyzonty, gdzie kino przenika się z innymi formami sztuki.

W tegorocznym programie Frontu Wizualnego znalazło się 10 wyjątkowych filmów, w których artyści podejmują różnorodne śledztwa, prowadzą nas nowymi ścieżkami patrzenia i myślenia o współczesności. Ich tropem trafiamy w niebezpieczne myślowo zaułki i labirynty spekulacji, przyglądamy się dowodom rzeczowym o niejasnym statusie i rekonstruujemy sceny zbrodni. Praktyka detektywistyczna artystów odkrywa miejsca nowe, a znanym nadaje nowe znaczenia.

Sprawdź program sekcji Front Wizualny

Przeczytaj tekst kuratorski Ewy Szabłowskiej

Spotkanie z Burhanem Qurbanim

Dziś o godz. 20:00 zapraszamy na nasz kanał w serwisie YouTube, gdzie Adam Kruk będzie rozmawiał (na żywo) z Burhanem Qurbanim, autorem filmu Berlin Alexanderplatz, prezentowanym w sekcji Pokazy Galowe.

Filmawkowy Klub Dyskusyjny

Kiedy jest dobry czas, żeby wyjść z szafy? Podczas dzisiejszego spotkania klubu dyskusyjnego porozmawiamy m.in. o outingu i innych wątkach LGBT+, które pojawiają się w filmach z tegorocznego programu Nowych Horyzontów i American Film Festival. W rozmowie udział wezmą: Klara Cykorz (krytyczka filmowa), Bartosz Żurawiecki (krytyk filmowy, pisarz) i Małgorzata Sadowska (programerka Nowych Horyzontów). Zaczynamy o godz. 21:00 na facebookowym profilu Filmawki.

Klub festiwalowy w Twoim domu

Piątek bez imprezy to żaden piątek. Już jutro o godz. 21:00 rozpocznie się domówka online z Nowymi Horyzontami i American Film Festival; w programie dużo festiwalowej muzyki i moc innych atrakcji. Łączymy się na żywo via Zoom (darmowa aplikacja do pobrania tutaj). Uwaga! Miejsca są limitowane, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Zgłoś swój udział w domówce z Nowymi Horyzontami i American Film Festival

Pytania z kapelusza

Motyw samotności i wyalienowania kulturowego w rozwarstwionym społeczeństwie na przykładzie filmów… Nie, nie. Teraz czas na poważne pytania. Kto chciałby być lisem, a kto wolałby przez resztę życia wylegiwać się niczym kot? Która bajka z dzieciństwa przywołuje najcieplejsze wspomnienia? Która potrawa jest najsmaczniejsza na świecie? I za co kochamy Nicolasa Cage’a?

Dziś zapraszamy na premierę „Pytań z kapelusza”, czyli naszego autorskiego programu, w którym Staszek Abramik z ekipy Nowych Horyzontów zadaje pytania „od czapy”. Pod gradobiciem pytań znalazły się Ula Śniegowska, dyrektorka artystyczna American Film Festival i Małgorzata Sadowska, programerka Nowych Horyzontów. Nagranie powstało dzięki naszemu sponsorowi – Mercedes-Benz Grupie Wróbel, który od lat napędza Nowe Horyzonty i American Film Festival. Nad realizacją wywiadu czuwali Mateusz i Krzysztof Malartowie.

Zobacz „Pytania z kapelusza”


czytaj także
Program Filmawka: zobacz najlepsze tytuły z konkursowej sekcji Spectrum 12/11/20
Program Gianfranco Rosi: Cisza warta stu godzin rozmów 11/11/20
Program Weekend! Nocne Szaleństwo czas zacząć 13/11/20
Program Zobacz filmy nominowane do Europejskich Nagród Filmowych 11/11/20

Newsletter

OK