English

Bywalczyni Nowych Horyzontów, Olga Tokarczuk, z Noblem!

10/10/19
Pokot, reż. Agnieszka Holland
American Film Festival 2020: od Sundance, przez Berlinale, do Wrocławia

Olga Tokarczuk od lat jest wierną uczestniczką Nowych Horyzontów, a udział w festiwalu traktuje jako rodzaj narracyjnego warsztatu, chwaląc filmowców za eksperymenty z technikami opowiadania.

GRATULUJEMY!

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. W czwartek, 10 października, Szwedzka Akademia ogłosiła dwóch laureatów w dziedzinie literatury. Nobel za rok 2018 powędrował do wrocławianki Olgi Tokarczuk.

Polską pisarkę doceniono za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną namiętnością prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. 

W laudacji sekretarz Akademii podkreślił, że przełom w twórczości Tokarczuk przyniosła powieść „Prawiek i inne czasy”, która „jest wyśmienitym przykładem polskiej literatury po 1989 roku”. Dodał, że pisarka „nigdy nie postrzega rzeczywistości jako czegoś stałego i danego raz na zawsze. Jej powieści zbudowane są na napięciu między kulturowymi sprzecznościami: natura kontra kultura, rozsądek kontra szaleństwo, mężczyzna kontra kobieta, dom kontra wyobcowanie”. - Komitet noblowski był pod wrażeniem jej wciąż nieopublikowanej po angielsku powieści „Księgi Jakubowe”, która prezentuje mało znany rozdział europejskiej historii - podkreślał przedstawiciel Akademii.

"Gazeta Wyborcza Wrocław", 10.10.2019 

Agnieszka Holland w 2017 roku zrealizowała  Pokot na podstawie powieści Olgi Tokarczuk (współautorki scenariusza)  Prowadź swój pług przez kości umarłych.

W reakcji na wieść o werdykcie Akademii napisała w mediach społecznościowych:


czytaj także
Program Polska premiera "Sweat" Magnusa von Horna w dniu otwarcia 20. MFF NH 31/08/20
Festiwale MFF w Wenecji: relacje Marcina Pieńkowskiego 6/09/20
Program "Świat, który nadejdzie" filmem otwarcia 11. American Film Festival 10/09/20
Program 11. American Film Festival: Ameryka i Amerykanie jakich nie znamy 16/09/20

Newsletter

OK