English

Ciało, w którym żyję - identyfikacja wizualna 19. MFF Nowe Horyzonty

5/06/19
Zapisy na Letnią Akademię Nowe Horyzonty Focus: Ciało, w którym żyję

MFF Nowe Horyzonty to nie tylko odważne i bezkompromisowe kino. Jedną z tradycji festiwalu jest nowatorski sposób przygotowywania identyfikacji wizualnej, wykraczający poza konwencjonalne projektowanie graficzne. 

Od trzech lat zapraszamy do współpracy artystów – reprezentantów różnych dziedzin sztuki, z którymi przygotowujemy key visual danej edycji. W tym roku połączyliśmy siły z Izabelą Chlewińską – tancerką, choreografką i pedagogiem. Stworzony wspólnie performance – bazujący na tematyce ciała i cielesności – stał się podstawą dla wszystkich projektów graficznych 19. Nowych Horyzontów.

Sekcja: Ciało, w którym żyję

Identyfikacja wizualna NH: współpraca z artystami

Tradycja współpracy z artystami przy tworzeniu identyfikacji wizualnej NH rozpoczęła się dwa lata temu – wówczas key visual nawiązywał do Kina Protestu, motywu przewodniego 17. MFF Nowe Horyzonty. Bazą dla całości był kolaż stworzony przez artystę wizualnego Kobasa Laksę i uczestników warsztatów; wspólnie wykreowali prace inspirowane językiem buntu. W zeszłym roku współpracowaliśmy z Łukaszem „Cekasem” Bergerem, który razem z Michałem Wekslerem i zespołem Nowych Horyzontów przygotował instalację „OUT”. Inspiracją dla tegorocznej identyfikacji jest praca Izabeli Chlewińskiej – tancerki, choreografki i pedagog.

Izabela, wspólnie z zespołem performerów, przygotowała performance „In Silence” z wykorzystaniem specjalnych worków sensorycznych (całość została następnie sfotografowana i sfilmowana). Jak zaznacza Michał Weksler, koordynator prac nad identyfikacją wizualną – „worki sensoryczne stały się symbolem wykluwania się; nabierania konkretnego kształtu, ale też wychodzenia poza strefę komfortu, przebijania się na zewnątrz. Ciało w tym kontekście jest granicą pomiędzy tym co wewnętrzne i zewnętrzne”.

Spot promujący 19. MFF Nowe Horyzonty

Izabela Chlewińska była stypendystką prestiżowego programu DanceWeb w Austrii, dwukrotnie realizowała projekty w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współpracowała z Teatrem Dada von Bzdullow i Ramoną Nagabczyńską, z którymi prezentowała spektakle m.in. w Pekinie czy Edynburgu. Jako choreograf i autorka ruchu scenicznego realizowała spektakle dramatyczne w większości teatrów w Polsce. Od 12 lat realizuje się jako pedagog prowadząc warsztaty w Japonii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych. Swoje autorskie spektakle taneczne (Ophelia is not Dead, Tralfamadoria, Dehumanized Project Nr 1) prezentowała m.in. w Niemczech, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Performance In Silence

autorka: Izabela Chlewińska
performerzy: Izabela Chlewińska, Lucyna Piwowarska-Dmytrów, Marta Bury, Karol Kadłubiec, Tomasz Sobczak,
wideo: Artur Prymon, Jonasz Chlebowski
światło: Tomasz Bergmann
montaż: Artur Prymon


czytaj także
Program Shortlista - polskie filmy krótkometrażowe 10/06/19
Program Z Cannes do Wrocławia - nagrodzony Złotą Palmą "Parasite" na 19. MFF NH 30/05/19
Program "Chroma. Księga kolorów" we wrocławskim Capitolu - bilety w sprzedaży! 11/06/19
Program Front Wizualny na 19. MFF Nowe Horyzonty 11/06/19

Newsletter

OK