English

Werdykt Jury XXIII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

27/05/19
Nabór na wolontariat 19. NH od 13 maja do 2 czerwca Zapisy na Letnią Akademię Nowe Horyzonty

Jury XXIII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Marcin Adamczak, Darek Arest, Klara Cykorz, Paweł Felis, Grzegorz Fortuna, Marek Hendrykowski, Anka Herbut, Błażej Hrapkowicz, Agnieszka Jakimiak, Adam Kruk, Artur Majer, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Sebastian Smoliński, Andrzej Szpulak, Janusz Zaorski, Bartosz Żurawiecki, po zapoznaniu się z pracami 52 uczestników, na posiedzeniu w dniu 23 maja 2019 roku postanowiło jednogłośnie przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł, otrzymuje

KLAUDIA RACHUBIŃSKA
Za zestaw znakomitych tekstów opartych na inspirujących paradoksach - jednocześnie imponujących pod względem literackim i rasowo krytyczno-filmowych; połączonych wspólnym tematem, ale przy tym odmiennych stylistycznie i dopasowanych do atmosfery omawianych filmów i seriali; za umiejętność wyciągania oryginalnych wniosków i odwagę w rozprawianiu się z powierzchownymi interpretacjami.

II nagroda, EX-AEQUO, po 3 000 zł

MACIEJ KRYŃSKI
Za wyczulenie na język filmu, umiejętność twórczego posługiwania się językowym i myślowym skrótem oraz swobodę poruszania się na niebezpiecznym terytorium pogranicza sztuk.

MARCIN STACHOWICZ
Za odwagę, rozmach, szerokie spektrum tematyczne i formalne, za paranoiczne ciągi i polityczne baśnie, czarodziejsko-pirackie rozmazywanie granicy między krytyką a literaturą.

III nagroda, 1500 zł

DIANA DĄBROWSKA
Za konsekwentny styl krytyczny, wyjątkowo wyczulony tak na ciągłość historii kina, jak i na indywidualne charaktery pisma twórców, których dzieła opisuje laureatka z delikatnością i przenikliwością jednocześnie.

Jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia:

Sylwia Borowska-Kazimiruk (Naked/Nude)
Za imponujący przykład eleganckiego i wnikliwego, a przy tym bardzo osobistego odczytania filmu.

Marcin Kempisty (Elegia o Ralphie Demolce)
Za elegancką miniaturę prozatorską, w której portret animowanego bohatera kreślony jest z empatią i wyczuciem szczegółu, składającymi się na niekonwencjonalną opowieść o analogowo-cyfrowym świecie.

Karol Kućmierz (Koniec z komedią)
Za wdzięk stylu i zdolność przekornego przyglądania się nie tylko filmowym konwencjom w analizie perwersyjnej natury stand-upu i jego zwodniczej, autoterapeutycznej siły (na przykładzie Nanette).

Patrycja Mucha (Pokolenie 16mm)
Za krytyczny namysł nad filmowym portretem dojrzewania w latach 90.

Joanna Najbor
Za znakomity literacko, gęsty od znaczeń i pulsujący miłością do kina esej o twórczości Lisandro Alonso.

Jury pragnie podkreślić bardzo wysoki poziom nadesłanych na konkurs prac.

Głównymi organizatorami konkursu są Anna Osmólska-Mętrak i Janusz Zaorski (fundatorzy Grand Prix) we współpracy z PISF, który finansuje wszystkie nagrody pieniężne oraz ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, które funduje nagrody dodatkowe i gości nas na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie 26 lipca 2019 roku odbędzie się uroczysta ceremonia wręczenia nagród.


czytaj także
Dystrybucja Pokazy specjalne "Holiday" i "Siedzącego słonia" w polskich kinach 28/05/19
Program Przeboje Cannes premierowo na 19. MFF Nowe Horyzonty i w dystrybucji SNH 28/05/19
Festiwale Konkurs Un Certain Regard w Cannes najważniejszy od lat 24/05/19
Program Z Cannes do Wrocławia - nagrodzony Złotą Palmą "Parasite" na 19. MFF NH 30/05/19

Newsletter

OK