English

Nowe filmy Harmony’ego Korine’a i Carlosa Reygadasa w programie 19. MFF NH

27/03/19
Nasz czas, reż. Carlos Reygadas
"Girl" Lukasa Dhonta od 22 marca w polskich kinach Czas na Argentynę! Epickie, 14-godzinne "La flor" w sekcji argentyńskiej

Niepokorny, ożywczo prowokacyjny The Beach Bum oraz odważny i szczery Nasz czas (Nuestro Tiempo) znajdą się w programie 19. MFF Nowe Horyzonty. Nowe filmy Harmony’ego Korine’a, autora przebojowych, kontrowersyjnych Spring Breakers, i Carlosa Reygadasa, twórcy nagradzanych w Cannes Post tenebras lux i Cichego światła (Stellet licht), to olśniewające wizualnie, przewrotne i wnikliwe portrety współczesnych wymiarów wolności.

The Beach Bum, reż. Harmony Korine 

Autor Trash Humpers (10. NH) znów przeszedł samego siebie. W filmie pod wszystko mówiącym tytułem The Beach Bum ulubieniec nowohoryzontowej publiczności zaprasza na niekończącą się imprezę z udziałem Matthew McConaughey'a. Hollywoodzki gwiazdor po mistrzowsku gra ze swym wizerunkiem, wcielając się w Moondoga (bodaj największego luzaka amerykańskiego kina od czasu Kolesia Lebowskiego) - hedonistę, który rzuca się w wir przypadkowego seksu, pijaństwa i narkotycznych szaleństw. SPI jest dystrybutorem filmu w Polsce.

Nasz czas (Nuestro Tiempo), reż. Carlos Reygadas

Pochodzący z Meksyku reżyser tym razem opowiada o małżeństwie, które decyduje się na wprowadzenie w życie idei związku otwartego. W głównych rolach obsadza samego siebie, swoją żonę - Natalię López, oraz dzieci, Rut i Eleazara. Nasz czas nie ma jednak nic wspólnego z ekshibicjonizmem - intymne są w nim przede wszystkim pytania o granice, jakie stawiamy (i przekraczamy) w relacjach z najbliższymi. Reygadas z charakterystyczną przenikliwością przygląda się, jak kultura tworzy tamę dla instynktów i przekuwa pożądanie, agresję czy namiętność w sztukę. Pokazuje też zagrożenie, jakim dla związków jest dziś technologia - kusząca obietnicami innych miłości, innego życia. Polskim dystrybutorem filmu jest Gutek Film.

19. MFF Nowe Horyzonty - co wiemy do tej pory?

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy filmy uznanych twórczyń i twórców, nagradzane na światowych festiwalach. W programie m.in.: Dirty God Sachy Polak - film otwarcia MFF w Rotterdamie, nagrodzony za reżyserię w Berlinie Byłam domu, ale… (Ich war zuhause, aber) Angeli Schanelec, doceniony w Locarno Za późno, by umrzeć młodo (Tarde para morir joven) Domingi Sotomayor, prowokacyjne X&Y Anny Odell, nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem (Grand Jury Prize) Dzięki Bogu (Grâce à Dieu) Françoisa Ozona, In Fabric Petera Stricklanda - rewelacja festiwalu w Toronto, Angelo Markusa Schleinzera - wizualny majstersztyk, Greta Neila Jordana - ekstrawagancki i prowokacyjny thriller, czy Entre dos aguas Isakiego Lacuesty - zwycięzca festiwali w San Sebastián i Mar del Plata.

W programie znajdą się także nowe filmy autorów z Azji: Twoja twarz (Your Face) Tsaia Ming-lianga, Present.Perfect. Shengze Zhu - zwycięzca festiwalu w Rotterdamie, prezentowana na Berlinale Fukuoka Zhanga Lu czy Długa podróż dnia ku nocy (Long Day's Journey into Night) Bi Gana, która nieoczekiwanie okazała się wielkim komercyjnym sukcesem.

Retrospektywy

Zapraszamy także na retrospektywy mistrzów: Alberta Serry - ironicznego moralisty, autora Śmierci Ludwika XIV (La mort de Louis XIV), mniej znanego w Polsce Shūjiego Terayamy - pochodzącego z Japonii reżysera, reformatora teatru, skandalisty i wywrotowca, wyróżnionego w Cannes za Wiejską ciuciubabkę (Pastoral: To Die in the Country), oraz znanego m.in. dzięki Sils Maria (Clouds of Sils Maria) Oliviera Assayasa, twórcy osobnego, wymykającego się ramom zarówno mainstreamu, jak i kina spod znaku art-house'u.

Jeszcze do końca marca można kupić karnety festiwalowe w specjalnej, niższej cenie.

Na 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy w dniach 25 lipca - 4 sierpnia 2019. 


czytaj także
Branża Ruszył nabór na Polish Days 2019 1/04/19
Branża Ruszył nabór do programu Studio Nowe Horyzonty+ 2019 2/04/19
Dystrybucja Polskie media o "Girl" Lukasa Dhonta 20/03/19
Dystrybucja Gdzie oglądać "Girl" Lukasa Dhonta - lista kin 19/03/19