English

Hity światowych festiwali na 19. MFF Nowe Horyzonty, nowy film Ozona

28/02/19
Dzięki Bogu, reż. François Ozon
Urszula Śniegowska o festiwalu Sundance 2019 Nabór na New Horizons' Polish Days Goes to Cannes 2019

Filmy docenione przez publiczność i krytyków festiwali w Berlinie, Toronto czy San Sebastián będzie można obejrzeć podczas tegorocznej odsłony MFF Nowe Horyzonty.

Wśród nich pojawi się nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem (Grand Jury Prize) Dzięki Bogu (Grâce à Dieu), najnowsze dzieło Françoisa Ozona, które zelektryzowało publiczność Berlinale. W programie znajdą się także nowe filmy m.in. Petera Stricklanda, Markusa Schleinzera, Neila Jordana i Isakiego Lacuesty. Trwa sprzedaż karnetów na festiwal.

Dzięki Bogu (Grâce à Dieu) - to oparta na faktach opowieść o czterech mężczyznach, którzy po latach muszą ponownie stawić czoła demonom przeszłości i próbują postawić przed wymiarem sprawiedliwości księdza, który molestował ich w dzieciństwie i wciąż znajduje się w kościelnych strukturach. Jak na ironię losu duchowny nadal pracuje z dziećmi. Dzięki Bogu wywołało niezwykle żywą dyskusję we Francji, w pierwszy weekend wyświetlania film obejrzało ponad 200 tysięcy widzów. Dystrybutorem filmu w Polsce jest Against Gravity.

In Fabric - rewelacja festiwalu w Toronto. Autor nowohoryzontowych przebojów (Berberian Sound Studio, Duke of Burgundy. Reguły pożądania) Peter Strickland ponownie bawi się giallo oraz brytyjskim kinem grozy lat 70., przedstawiając perfekcyjnie wystylizowany horror o zabójczej… sukience. Hołd oddany Argento, Bavie i innym mistrzom włoskiego horroru oraz jednocześnie wyśmienita zabawa kinem.

Angelo Markusa Schleinzera (Michael, NH 2011) to historia czarnoskórego niewolnika, który jako chłopiec trafił na salony XVIII-wiecznego Wiednia. Olśniewający wizualnie, brawurowo zagrany, intelektualnie wyrafinowany film jest błyskotliwą analizą mechanizmów kolonizacji, za sprawą której tytułowy Angelo nie jest traktowany jak człowiek, lecz jak czekający na podbój obcy ląd bez tożsamości.

Greta weterana brytyjskiego kina, Neila Jordana, podbiła publiczność zeszłorocznego festiwalu w Toronto. Ekstrawagancki i prowokacyjny thriller autora Gry pozorów i Śniadania na Plutonie przedstawia historię tajemniczej wdowy (fenomenalna Isabelle Huppert), która manipuluje życiem napotkanej dziewczyny (Chloë Grace Moretz). Szalone kino o osaczeniu.

Entre dos Aguas Isakiego Lacuesty, zwycięzca festiwali w San Sebastián i Mar del Plata, nie tylko płynnie łączy fikcję i dokument, ale też przeszłość z teraźniejszością. Powracając do bohaterów swojej głośnej Legendy o czasie (NH 2006), dopowiada losy dwóch braci żyjących na południu Hiszpanii. Nazywany "hiszpańskim Boyhoodem", film Lakuesty wnikliwie obserwuje relacje pomiędzy mężczyznami: ich ciała, rozmowy i gesty. Niezwykły, piękny, melancholijny film.

Na 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy w dniach 25 lipca - 4 sierpnia 2019.

Kup karnet na festiwal

Ceny karnetów:

  • od 5 grudnia 2018 do 31 marca 2019 - 350 zł (z VAT)
  • po 1 kwietnia 2019 - 390 zł (z VAT)

Ceny karnetów dla posiadaczy Karty Przyjaciół Kina Nowe Horyzonty:

  • od 5 grudnia 2018 do 31 marca 2019 - 335 zł (z VAT)
  • po 1 kwietnia 2018 - 375 zł (z VAT)

czytaj także
Program Mistrzowie kina Azji: Tsai Ming-liang, Shengze Zhu, Bi Gan i Zhang Lu 6/03/19
Program Kino jest kobietą. Filmy autorstwa światowej sławy reżyserek 14/03/19
Dystrybucja Gdzie oglądać "Girl" Lukasa Dhonta - lista kin 19/03/19
Dystrybucja Polskie media o "Girl" Lukasa Dhonta 20/03/19

Newsletter

OK