English

XXII Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka - nagrodzone teksty

13/08/18
Laureaci konkursu Black Red White 19. MFF Nowe Horyzonty odbędzie się w terminie 25 lipca – 4 sierpnia 2019

Na stronie Nowych Horyzontów publikujemy teksty nagrodzone w XXII Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka.

Jury XXII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Grzegorz Fortuna, Marek Hendrykowski, Anka Herbut, Błażej Hrapkowicz, Adam Kruk, Artur Majer, Paweł Maślona, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Sebastian Smoliński, Krzysztof Świrek, Janusz Zaorski, przyznało następujące nagrody:

 

GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł, otrzymała

KLARA CYKORZ (KUKOWSKA) - za pełne językowej inwencji i intelektualnej dezynwoltury teksty, w których przemyślana narracja idzie pod rękę z oryginalnym stylem, czego efektem jest jedyna w swoim rodzaju czytelnicza przygoda - zaskakująca, wartościowa poznawczo, a przy tym oferująca przyjemność obcowania z krytyką filmową o dużych walorach literackich

II nagroda, 5000 zł

MARCIN STACHOWICZ - zawyrafinowany styl, osobiste spojrzenie, ciekawy dobór tematów oraz dążenie do uchwycenia w pełni omawianych dzieł i zjawisk.

III nagroda, 2500 zł

KORNELIA SOBCZAK - za precyzję i czystość stylu, pewność w proponowaniu nieoczywistych i przekonujących interpretacji oraz rzadko spotykaną zdolność harmonijnego łączenia wyczulonej na szczegół analizy z dojrzałą syntezą, uwzględniającą społeczny i polityczny kontekst kina.

 

Jury przyznało następujące wyróżnienia:

Piotr Czerkawski - za nieoczywisty i niezwykle błyskotliwy tekst pod tytułem "Why so serious?", w którym autor z powodzeniem dowodzi, że przebłyski komizmu można znaleźć nawet w jądrze ciemności slow cinema.

Diana Dąbrowska - za flirt z kinem i czytelnikiem, co przyniosło w efekcie intrygującą, zmysłową interpretacją Nowej Fali w tekście "Uwodzić aż do utraty tchu".

Marcin Kempisty - za tekst dotyczący twórczości Maurice'a Pialata - osobisty, ciepły, nieokrzesany niczym całkowicie niezaprzeczalny talent jego autora do snucia opowieści i operowania słowem.

Karolina Kostyra - za recenzję "Tamtych dni, tamtych nocy" ("Zatrzymać to uczucie"), która jest tak nieziemsko sensualna, subtelna i eteryczna, że aż chciałoby się ją przepisać do pożółkłego zeszytu i czytać gdzieś pod wiszącą skałą.

Karol Kućmierz - za wrażliwość na niuanse formy i oryginalną kinofilską perspektywę w tekście "Spojrzenie Kogonady"

Michał Piepiórka - za tekst "To my, Polacy", problemową recenzję "Botoksu" Patryka Vegi, w której bezpardonowo, lecz godnie rozlicza się z narodowymi przywarami - od masowego serwilizmu, do intelektualnego snobizmu.

 

Głównymi organizatorami konkursu są Anna Osmólska-Mętrak i Janusz Zaorski (fundatorzy Grand Prix), we współpracy z PISF, który finansuje wszystkie nagrody pieniężne oraz ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, które funduje nagrody dodatkowe i gości laureatów na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie 27 lipca 2018 odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród.


czytaj także
Kino OKF Iluzja nominowane za program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 13/08/18
Ogłoszenie "Holiday" Isabelli Eklöf zwycięzcą 18. MFF Nowe Horyzonty! 4/08/18
Wywiad Magia, czyli naturalna część codzienności. Rozmowa z Ildikó Enyedi 4/08/18
Wywiad Nie traktuję widza jako jurora. Rozmowa z Jagodą Szelc 4/08/18