English
zaloguj / zarejestruj

XXII Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka - nagrodzone teksty

13/08/18
Nagrody Studia Nowe Horyzonty+ rozdane 19. MFF Nowe Horyzonty odbędzie się w terminie 25 lipca – 4 sierpnia 2019

Na stronie Nowych Horyzontów publikujemy teksty nagrodzone w XXII Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka.

Jury XXII Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Grzegorz Fortuna, Marek Hendrykowski, Anka Herbut, Błażej Hrapkowicz, Adam Kruk, Artur Majer, Paweł Maślona, Michał Oleszczyk, Radosław Osiński, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Sebastian Smoliński, Krzysztof Świrek, Janusz Zaorski, przyznało następujące nagrody:

 

GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł, otrzymała

KLARA CYKORZ (KUKOWSKA) - za pełne językowej inwencji i intelektualnej dezynwoltury teksty, w których przemyślana narracja idzie pod rękę z oryginalnym stylem, czego efektem jest jedyna w swoim rodzaju czytelnicza przygoda - zaskakująca, wartościowa poznawczo, a przy tym oferująca przyjemność obcowania z krytyką filmową o dużych walorach literackich

II nagroda, 5000 zł

MARCIN STACHOWICZ - zawyrafinowany styl, osobiste spojrzenie, ciekawy dobór tematów oraz dążenie do uchwycenia w pełni omawianych dzieł i zjawisk.

III nagroda, 2500 zł

KORNELIA SOBCZAK - za precyzję i czystość stylu, pewność w proponowaniu nieoczywistych i przekonujących interpretacji oraz rzadko spotykaną zdolność harmonijnego łączenia wyczulonej na szczegół analizy z dojrzałą syntezą, uwzględniającą społeczny i polityczny kontekst kina.

 

Jury przyznało następujące wyróżnienia:

Piotr Czerkawski - za nieoczywisty i niezwykle błyskotliwy tekst pod tytułem "Why so serious?", w którym autor z powodzeniem dowodzi, że przebłyski komizmu można znaleźć nawet w jądrze ciemności slow cinema.

Diana Dąbrowska - za flirt z kinem i czytelnikiem, co przyniosło w efekcie intrygującą, zmysłową interpretacją Nowej Fali w tekście "Uwodzić aż do utraty tchu".

Marcin Kempisty - za tekst dotyczący twórczości Maurice'a Pialata - osobisty, ciepły, nieokrzesany niczym całkowicie niezaprzeczalny talent jego autora do snucia opowieści i operowania słowem.

Karolina Kostyra - za recenzję "Tamtych dni, tamtych nocy" ("Zatrzymać to uczucie"), która jest tak nieziemsko sensualna, subtelna i eteryczna, że aż chciałoby się ją przepisać do pożółkłego zeszytu i czytać gdzieś pod wiszącą skałą.

Karol Kućmierz - za wrażliwość na niuanse formy i oryginalną kinofilską perspektywę w tekście "Spojrzenie Kogonady"

Michał Piepiórka - za tekst "To my, Polacy", problemową recenzję "Botoksu" Patryka Vegi, w której bezpardonowo, lecz godnie rozlicza się z narodowymi przywarami - od masowego serwilizmu, do intelektualnego snobizmu.

 

Głównymi organizatorami konkursu są Anna Osmólska-Mętrak i Janusz Zaorski (fundatorzy Grand Prix), we współpracy z PISF, który finansuje wszystkie nagrody pieniężne oraz ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, które funduje nagrody dodatkowe i gości laureatów na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie 27 lipca 2018 odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród.


czytaj także
Ogłoszenie Laureaci konkursu Black Red White 8/08/18
Ogłoszenie "Holiday" Isabelli Eklöf zwycięzcą 18. MFF Nowe Horyzonty! 4/08/18
Wywiad Magia, czyli naturalna część codzienności. Rozmowa z Ildikó Enyedi 4/08/18
Wywiad Nie traktuję widza jako jurora. Rozmowa z Jagodą Szelc 4/08/18