English

8. American Film Festival od 17 października

24/10/17
The Disaster Artist, reż. James Franco
Nowohoryzontowe filmy na festiwalu Cinergia w Łodzi

8. American Film Festival odbędzie się we Wrocławiu w dniach 24-29 października 2017 roku. 

W programie tegorocznej edycji, która będzie miała miejsce w Kinie Nowe Horyzonty, znalazły się 93 filmy pełnometrażowe: 56 z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, 4 to premiery międzynarodowe, a kolejne 4 to premiery europejskie.

AFF od początku swego istnienia prezentuje pełne spektrum amerykańskiego kina: dokumenty, fabuły i kino eksperymentalne, dzieła mistrzów i twórców niezależnych. Obok amerykańskiej klasyki można tu obejrzeć filmy młodych reżyserów zza oceanu opowiadających o Ameryce często nieznanej Europejczykom, zaskakującej, odmiennej od potocznych wyobrażeń.

24 października festiwal otworzy komedia romantyczna, przebój amerykańskich kin i rewelacja tegorocznego Sundance I tak cię kocham (The Big Sick) Michaela Showaltera. Na zakończenie (29 października) pokazana zostanie znakomicie przyjęta podczas festiwalu w Wenecji satyra science-fiction Pomniejszenie (Downsizing) Alexandra Payne'a z trzynastocentymetrowym Mattem Damonem.

Nie zabraknie filmów z mekki amerykańskiego kina niezależnego, czyli festiwalu Sundance. Widzowie AFF będą mogli zobaczyć zdobywców najważniejszych nagród festiwalu: Crown Heights Matta Ruskina (Nagroda Publiczności dla fabuły prod. USA), Beach Rats Elizy Hittman (najlepsza reżyseria), Żółtodzioby (TheYellow Birds) (najlepsze zdjęcia), Dinę Dana Sicklesa i Antonio Santiniego (najlepszy film dokumentalny prod. USA), czy Nowicjat (Novitiate) Maggie Betts (najlepszy debiut reżyserski). Zobaczyć będzie można także znakomicie przyjęty na Sundance i innych festiwalach (premiera europejska odbyła się podczas Berlinale) zmysłowy dramat Luki Guadagnino Tamte dni, tamte noce (Call Me By Your Name), komentującą sytuację klas uprzywilejowanych w Ameryce Beatriz na kolacji (Beatriz at Dinner)z popisową rolą Salmy Hayek oraz rubaszne Godzinki (The Little Hours) o niewyżytych seksualnie i nieprzebierających w słowach średniowiecznych zakonnicach, w które wcieliły się Alison Brie i Aubrey Plaza.

W programie znalazły się również głośne produkcje, które po pokazach na największych festiwalach na świecie trafią do Wrocławia. Wiele z nich ma realne szanse na oscarowe nominacje. Podczas festiwalu pokazane zostaną znane z Cannes: Zabicie świętego jelenia (Killing Of a Sacred Deer) Yorgosa Lanthimosa z Nicole Kidman i Colinem Farrellem w rolach głównych, The Florida Project Seana Bakera z wybitną rolą Willema Dafoe, nagrodzony nagrodą aktorską dla Joaquina Phoenixa i za najlepszy scenariusz Nigdy cię tu nie było (You Were Never Really Here) Lynne Ramsay, czy prezentujący zupełnie inne oblicze Roberta Pattisona Good Time braci Safdie. Szczególną uwagę warto zwrócić na dokument Eugene'a Jareckiego Ziemia obiecana (The Promised Land) - wyjątkowy film drogi, przez pryzmat życia i kariery Elvisa Presleya przyglądający się zmianom w Ameryce. Świeżo po weneckich premierach we Wrocławiu zaprezentowane zostaną natomiast m.in. kontrowersyjny thriller Darrena Aronofsky'ego mother! oraz najnowszy film George'a Clooneya (wg. scenariusza braci Coen) Suburbicon.

Chwilę po tym jak podbiły publiczność festiwali w Telluride i Toronto do Wrocławia zawitają Wojna płci (Battle of the Sexes) Jonathana Daytona i Valerie Faris, komediodramat o słynnym meczu tenisowym z Emmą Stone i Stevem Carellem w rolach głównych oraz wywołujący duże poruszenie w Stanach Zjednoczonych The Disaster Artist Jamesa Franco, historia jednego z rzekomo najgorszych reżyserów wszech czasów Tommy'ego Wiseau, w którego wcielił się sam Franco. Mocnym oscarowym faworytem będzie zapewne także Niezwyciężony (Stronger) gościa AFF sprzed 2 lat, Davida Gordona Greene'a z Jake'em Gyllenhaalem w roli jednej z ofiar zamachu bombowego podczas Maratonu Bostońskiego w 2013 roku.

American Film Festival posiada dwie premierowe sekcje konkursowe: Spectrum, panoramę współczesnego kina amerykańskiego (13 filmów) oraz American Docs, czyli najgłośniejsze dokumenty sezonu pokazujące różne oblicza Ameryki (10 filmów). Oceniane przez widzów filmy będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach w wysokości 10 i 5 tysięcy dolarów ufundowała firma BNY Mellon. Po raz pierwszy w tym roku pojawi się także Konkurs Ale kino+. Z pośród 10 tytułów, wyłonione spośród najwierniejszych widzów festiwalu Jury wybierze 3 filmy, które w ciągu najbliższych miesięcy trafią na antenę tego filmowego kanału.

Gościem honorowym tegorocznego AFF będzie nominowana do Złotych Globów i Emmy, nagrodzoną BAFTĄ aktorka Rosanna Arquette. Gwiazda przyjedzie do Wrocławia, aby odebrać przyznaną jej w tym roku Indie Star Award, nagrodę honorującą wybitnych twórców niezależnego kina amerykańskiego. Polską premierę podczas festiwalu będzie miał najnowszy film z jej udziałem powstały w koprodukcji USA/Polska - Maya Dardel Magdaleny Zyzak i Zachary'ego Cotlera.

Ukoronowaniem tegorocznego AFF będzie retrospektywa Samuela Fullera - twórcy takich klasyków filmu noir jak Shock Corridor (1963) i The Naked Kiss (1964). Ten bezkompromisowy artysta wciąż pozostaje mistrzem wielu współczesnych magów kina, w tym Martina Scorsese, Quentina Tarantino czy Jima Jarmuscha. W ramach jego retrospektywy pokażemy siedem filmów, w tym poświęcony artyście dokument A Fuller Life (2013), którego autorką jest córka reżysera - Samantha Fuller, która wraz z matką, aktorką i muzą Fullera, Christą przyjedzie do Wrocławia.

American Film Festival to również niezwykle ważne wydarzenie branżowe. Podczas US in Progress w czasie zamkniętych pokazów, zaprezentowane zostaną cztery wyselekcjonowane amerykańskie filmy fabularne: Ghost Box Cowboy, reż. John Maringouin, Honky Kong, reż. Stephen Gurewitz, Jules Of Light and Dark, reż. Daniel Laabs, One Man Dies a Million Times, reż. Jessica Oreck. Najlepsze projekty otrzymają nagrody ufundowane przez partnerów US in Progress. Dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej po raz pierwszy zorganizowane zostaną Polsko-Amerykańskie Spotkania Koprodukcyjne skierowane do polskich producentów poszukujących partnerów zza oceanu. Czwórka polskich producentów publicznie zaprezentuje projekty amerykańskim producentom i inwestorom: Neon Tears reż. Karolina Bielawska, Lipstick on the Glass reż Kuba Czekaj, Pilot 9/1 reż. Norman Leto, A Film Odyssey reż. Piotr Stasik a dziesięcioro innych producentów będzie miało okazję na mniej formalne spotkania z amerykańskimi inwestorami, ekspertami, potencjalnymi koproducentami.

Pełny program festiwalu wraz z kalendarium seansów i opisami filmów na stronie www.americanfilmfestival.pl 


czytaj także
Konkurs Zrób-My-Nasz-Film pod hasłem „HISTORIE ZAPISANE W OBRAZIE” 19/10/17
I Festiwal Filmowy "9 minut" 19/10/17
Program Roman Gutek odznaczony Orderem Gwiazdy Włoch 18/10/17
VI Warszawski Konkurs Wiedzy o Filmie 16/10/17

Newsletter

OK