English

Kultura dla dzieci

Natalia Gruenpeter
12/08/17
Kino dzieci, fot. Laura Ociepa
Teatr z podziemia wychodzi do kontenera Twarze Nowych Horyzontów

Podpowiadamy, gdzie szukać dobrego kina dla dzieci, takiego, które podchodzi serio do wieku i wrażliwości najmłodszych – mówi Kamila Tomkiel-Skowrońska, która wraz z Agnieszką Wrzak wybrała filmy do sekcji Kino Dzieci.

Kino dla dzieci już na dobre zagościło w programie festiwalu. W tym roku w sobotnie i niedzielne poranki najmłodsi widzowie oglądają animowane seriale, filmy krótkometrażowe i "Tarapaty", pełnometrażową produkcję w reżyserii Marty Karwowskiej. Kuratorkami sekcji są Kamila Tomkiel-Skowrońska i Agnieszka Wrzak, którym zależało na wprowadzeniu rodzimych tytułów. – Chcemy pokazywać dzieciom i rodzicom nowe polskie produkcje. Stąd w programie sekcji dziecięcej zestaw polskich seriali animowanych i pełnometrażowe "Tarapaty" – mówi Kamila Tomkiel-Skowrońska. W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania kulturą dla dzieci, co znajduje wyraz także w serialowych propozycjach sekcji. – W dużej mierze są to serie oparte na znanych polskich książkach dla dzieci – zauważa kuratorka, która wraz z Agnieszką Wrzak przygotowała zestaw ze znanymi bohaterami: Basią, żubrem Pompikiem, wikingiem Tappim czy niedźwiedziami z książki "Przytul mnie". Nie zabrakło zagranicznych produkcji – w ostatni weekend festiwalu dzieci zobaczą między innymi filmy brytyjskie, niemieckie czy francuskie. Wiele z nich w przystępny i atrakcyjny sposób podejmuje problemy, z którymi zmagają się mali widzowie.

Seanse oznaczone są kategoriami wiekowymi, które rodzice traktować mogą jako podpowiedź. W programie są propozycje zarówno dla czterolatków, jak i sześciolatków. Starsze dzieci zainteresować mogą pełnometrażowe "Tarapaty", przygodowy film o 12-letniej Julce, która spędza wakacje u ciotki i razem z kolegą staje przed zadaniem rozwiązania zagadki tajemniczego skarbu. – Z "Tarapatami" czujemy się mocno związani. Scenariusz do filmu był rozwijany podczas warsztatów Kino Dzieci.Pro organizowanych przez Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty – podkreśla Kamila Tomkiel-Skowrońska. 

– To, co się dzieje na festiwalu, jest również kontynuacją całorocznych działań w Kinie Nowe Horyzonty. W każdy weekend w roku szkolnym organizujemy poranki dla najmłodszych widzów, na których pokazy filmów połączone są z warsztatami – mówi Joanna Żak, koordynatorka programu Kino Dzieci. Również na festiwalu po seansie jest zawsze czas na kreatywne zajęcia łączące zabawę z nauką. Ostatnie piętro kina zamienia się wtedy w kolorową, warsztatową przestrzeń, w której dzieci mogą rozwinąć wyobraźnię. Pod okiem animatorów i rodziców rysują, robią trójwymiarowe rzeźby i kukiełki, uczą się prostych metod animacji. – Zajęcia sprawiają, że dzieci stają się bardziej świadome tego, co oglądają na ekranie. To bardzo przyjazna forma edukacji filmowej – podpowiada Joanna Żak.

Kultura dla dzieci traktowana jest coraz bardziej serio. Sam fakt, że w tym roku Festiwal Filmowy Kino Dzieci nominowany jest do nagrody PISF (...) jako wydarzenie filmowe na równi z wydarzeniami kierowanymi do dorosłych, daje poczucie, że kultura dla dzieci przestaje być traktowana jako oddzielna kategoria

W tym roku sekcję dla najmłodszych widzów po raz pierwszy przygotował festiwal Kino Dzieci, który od 23 września do 1 października zagości w ponad 20 miastach Polski. – Kultura dla dzieci traktowana jest coraz bardziej serio. Sam fakt, że w tym roku Festiwal Filmowy Kino Dzieci nominowany jest do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej nie jako wydarzenie edukacyjne czy kierowane do dzieci, a jako wydarzenie filmowe na równi z wydarzeniami kierowanymi do dorosłych, daje poczucie, że kultura dla dzieci przestaje być traktowana jako oddzielna kategoria – zauważa Kamila Tomkiel-Skowrońska. 

Festiwalowe seanse nie są jedynymi działaniami animującymi kulturę dla dzieci. – Jako Dział Edukacji Nowych Horyzontów chcemy mieć wpływ na polskie kino dla dzieci. Oprócz festiwalu Kino Dzieci tworzymy ogólnopolską edukację filmową (Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w 40 kinach w Polsce), wprowadzamy do dystrybucji filmy dla najmłodszych – mówi kuratorka. Innym obszarem działań jest animacja branży filmowej: spotkania ze środowiskiem filmowym oraz program scenariuszowy. W tym roku na Festiwalu Filmowym Kino Dzieci odbędzie się też pierwsza edycja Warsaw Kids Film Forum, wydarzenie skierowane do branży filmowej i medialnej w Polsce i Europie. 

Natalia Gruenpeter


Natalia Gruenpeter

Nauczyciel akademicki, filmoznawczyni, edukatorka i animatorka kultury, redaktorka działu filmowego dwutygodnika "artPAPIER”, interesuje się kulturą amerykańską i fotografią, uwielbia kino Gregga Arakiego, z gazetą festiwalową "Na horyzoncie” związana od 2009 roku.


czytaj także
Wywiad Otoczeni przez ludzi, ale jednak samotni [rozmowa z Hadas Ben Aroyą] 12/08/17
Wywiad Nocą ludzie są inni [rozmowa z Janą Bürgelin] 12/08/17
Wywiad Film pokolenia [rozmowa z Igorem Bezinoviciem] 12/08/17
Wywiad Nie jesteśmy nauczycielami historii [rozmowa z Ferencem Törökiem] 12/08/17

Newsletter

OK