English
zaloguj / zarejestruj

"Western" zwycięzcą 17. edycji Nowych Horyzontów

12/08/17
"Western"
8. edycja Studia Nowe Horyzonty+

Zwycięzcą 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty został film "Western" Valeski Grisebach. 

– "Western" to wyłoniony jednomyślnie zwycięzca festiwalu. Uważamy, że jest czuły, mocny, a także bardzo elegancki. Film ma wiele warstw i opowiada o historii językiem kina, dzięki czemu jak mało który jest w stanie objąć wyjątkowo szerokie spektrum relacji – stwierdziło jury, w którego składzie znalazł się zeszłoroczny laureat Tamer El Said, reżyser "Ostatnich dni miasta", izraelska reżyserka Hadas Ben Aroya, polska aktorka Agnieszka Podsiadlik, argentyński reżyser Gastón Solnicki i brazylijski producent i programer festiwalowy Gustavo Beck.

"Western" zdobył też nagrodę FIPRESCI. "Film proponuje «nowe horyzonty» poprzez twórcze wykorzystanie konwencji tradycyjnego gatunku westernu, aby opisać współczesny świat, naznaczony lękiem przed obcymi oraz zderzeniami kultur; świat, w którym komunikacja międzyludzka jest szorstka, a jednak osiągalna" – napisali w uzasadnieniu werdyktu krytycy Paweł Mossakowski, Iryna Gordiichuk oraz Ruben Demasure. 

Wyróżnienie zdobyli natomiast "Zimowi bracia" Hlynura Pálmasona. "Pragniemy przyznać wyróżnienie ambitnemu debiutowi fabularnemu, który zrobił na nas duże wrażenie. Film łączy twardą rzeczywistość z wyobraźnią. Można w nim znaleźć zarówno humor (z kamienną twarzą), jak i inwencję w warstwie wizualnej i dźwiękowej. Dzięki tym zabiegom odkrywamy historię o rozpaczliwym poszukiwaniu miłości".

Jury Konkursu Nowe Horyzonty przyznało także wyróżnienie "Wszystkim miastom Północy" w reżyserii Danego Komljena. "To bardzo wyjątkowy film, będący rodzajem rozwijającej się przed oczami widza autorefleksji. Rola, jaką architektura i dźwięk odegrały w narracji, doprowadziła właśnie do takich sprzecznych reakcji, jakich się spodziewaliśmy, co już samo w sobie wystarcza, aby ten obraz docenić. Nie jest to jednak jego jedyna zaleta. Dlatego przyznaliśmy mu wyróżnienie". Nagroda Publiczności powędrowała natomiast do Normana Leto za "Photon". 

Grand Prix

"Western", reż. Valeska Grisebach

Wyróżnienie 

"Wszystkie miasta Północy", reż. Dane Komljen

Nagroda Publiczności

"Photon", reż. Norman Leto 

Nagroda FIPRESCI

"Western", reż. Valeska Grisebach

Wyróżnienie FIPRESCI

"Zimowi bracia", reż. Hlynur Pálmason

  

Rozmowa z Normanem Leto

Rozmowa z Danem Komljenem

Wyniki plebiscytu publiczności

1. Photon  5,24
2. Serce miłości  4,94
3. Obraz niemożliwy  4,87
4. Makala  4,82
5. Ptaki śpiewają w Kigali  4,53
6. Western  4,47
7. Wszystko inne  4,27
8. Menashe  4,24
9. Trzy kobiety  4,23
10. Zimowi bracia  4,15
11. Niesamowite, ale prawdziwe  3,96
12. Wszystkie miasta Północy  3,01

czytaj także
Wywiad Wyjść z kokonu ludzkiej percepcji [rozmowa z Normanem Leto] 12/08/17
Relacja KRONIKA 07 T-Mobile Nowe Horyzonty - sceny wybrane 12/08/17
Wywiad Kino ćwiczy naszą wyobraźnię [rozmowa z Danem Komljenem] 12/08/17
Wywiad Wachlarz emocji [rozmowa z jury Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty] 12/08/17