14,90 zł lub taniej w pakiecie

Holy Spider

reż. Ali Abbasi
Dania, Niemcy, Szwecja, Francja 2022 / 113’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Oparty na faktach thriller w duchu filmów Davida Finchera, a jednocześnie bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. Holy Spider w reżyserii Aliego Abbasiego, twórcy nominowanej do Oscara Granicy, obnaża przemoc, jaką posługuje się opresyjny, patriarchalny system. Doskonale przy tym tłumaczy, jak zrodził się gniew protestujących dziś Iranek i Irańczyków.

Holy Spider to mistrzowski true crime o kobiecie, która z narażeniem życia docieka prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie. Ebrahimi zagrała dziennikarkę tropiącą seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed (zbrodnie w Meszhedzie wydarzyły się naprawdę – zginęło szesnaście kobiet). Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który „czyści” ulice z zepsucia i grzechu. Bohaterka ma więc przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na stanowiskach, dla których życie kobiet – w tym jej własne – nie ma żadnej wartości. Świat Holy Spider jest jak zastawiona na nie lepka pajęczyna.

Choć akcja filmu rozgrywa się w Iranie, ten mroczny thriller świadomie nawiązuje do wybitnych amerykańskich klasyków gatunku, takich jak  Taksówkarz Scorsesego i  Zodiak Finchera. Posępny i gęsty jak parna, miejska noc film Abbasiego miał swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, skąd z nagrodą dla najlepszej aktorki wyjechała Zar Amir Ebrahimi.

Twórcy

reżyseria Ali Abbasi
scenariusz Ali Abbasi, Afshin Kamran Bahrami
zdjęcia Nadim Carlsen
montaż Olivia Neergaard-Holm, Hayedeh Safiyari
muzyka Martin Dirkov
obsada Zar Amir-Ebrahimi, Mehdi Bajestani, Arash Ashtiani, Forouzan Jamshidnejad, Nima Akbarpour
producent Sol Bondy, Jacob Jarek
produkcja Profile Pictures, ONE TWO Films, Nordisk Film Production, Wild Bunch, Why Not Productions, Film i Väst
polski dystrybutor Gutek Film
język perski

Holy Spider

Ali Abbasi

Twoja ocena 0/5