12,90 zł lub taniej w pakiecie

Lamb

reż. Valdimar Jóhannsson
Islandia, Polska, Szwecja 2021 / 102’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Jeden z najoryginalniejszych filmów ostatniego roku, dzikie dziecko horroru i mrocznej baśni, urodzone w krainie, w której nie sposób odróżnić dnia od nocy, dobra od zła, a człowieka od zwierzęcia. Choć jednym kopytkiem tkwi w ludowych wierzeniach, ten wywołujący dreszcze film opowiada na wskroś współczesną historię o ciemnej stronie macierzyństwa, żałobie i dzikości, która drzemie w nawet najspokojniejszych sercach.

Akcja Lamb rozgrywa się na osamotnionej owczej farmie, którą prowadzi milcząca para, María i Ingvar. Ich spokojne, wypełnione pracą życie odmieni się, gdy w zagrodzie przyjdzie na świat niezwykła istota. Pod wpływem niesamowitych zdarzeń owce przestaną milczeć, zaś w ludziach obudzi się zwierzęcy instynkt. W półmroku białych nocy, pośród surowych, nasiąkniętych mgłą wzgórz zatrze się granica pomiędzy cywilizowanym a dzikim. Wraz z tajemniczym stworzeniem narodzi się pytanie o to, czyją matką tak naprawdę jest natura?

Debiut Valdimara Jóhannssona, nagrodzony w canneńskiej sekcji Un Certain Regard, wiele zawdzięcza scenariuszowi. Jego współtwórcą jest Sjón, jedna z najciekawszych postaci islandzkiej sceny artystycznej: poeta, pisarz i muzyk, autor tekstów dla Björk oraz współautor scenariusza do nowego filmu Roberta Eggersa. Imponująca jest również obsada: w głównej roli zagrała gwiazda, Noomi Rapace (Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Prometeusz, Tożsamość zdrajcy), Szwedka, która spędziła dzieciństwo na Islandii. Rola Maríi należy do najlepszych w jej dorobku.

Oniryczny, a przy tym serwujący co chwilę gwałtowne pobudki islandzki Lamb to kolejny po Midsommar. W biały dzień, Dziedzictwie. Hereditary czy The Lighthouse przebój firmowany przez amerykańskie studio A24, specjalizujące się w kinie gatunkowym w mocno odświeżonej wersji.

Twórcy

reżyseria Valdimar Jóhannsson
scenariusz Sjón, Valdimar Jóhannsson
zdjęcia Eli Arenson
montaż Agnieszka Glińska
muzyka Þórarinn Guðnason
obsada Noomi Rapace, Hilmir Snær Guðnason, Björn Hlynur Haraldsson
producent Piodor Gustafsson, Hrönn Kristinsdóttir, Sara Nassim, Jan Naszewski, Erik Rydell, Klaudia Śmieja
produkcja Black Spark Film & TV, Chimney Poland, Chimney Sweden, Go to Sheep, Madants, Rabbit Hole Productions
polski dystrybutor Gutek Film
język islandzki

Lamb

Valdimar Jóhannsson

Twoja ocena 0/5