9,90 zł

El Club

The Club
reż. Pablo Larraín
Chile 2015 / 97’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na 65. Berlinale film jednego z najwybitniejszych chilijskich reżyserów Pabla Larraína, twórcy bezkompromisowej Emy No, nominowanego do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Mała miejscowość na chilijskim wybrzeżu Pacyfiku. Czterech księży wraz z siostrą zakonną wiedzie tu spokojne życie. Największym wydarzeniem są w ich monotonnej codzienności gonitwy, w których bierze udział ich chart. Spokój grupy przerywa samobójstwo nowo przybyłego księdza, który nie wytrzymuje oskarżeń rzucanych na niego publicznie przez tajemniczego mężczyznę. Dla wyjaśnienia tej zagadkowej sytuacji kuria przysyła ojca Garcię, rzutkiego jezuitę, który rozpoczyna śledztwo. Co spowodowało, że grupka duchownych znalazła się na wygnaniu na dalekiej prowincji? Czy oskarżenia pod adresem księdza-samobójcy były prawdziwe? I wreszcie, czy kościelnemu detektywowi rzeczywiście zależy na odkryciu prawdy?

Pablo Larraín buduje film gęsty od znaczeń. Niezwykły klimat tego obrazu udaje się osiągnąć dzięki zdjęciom, kręconym pod słońce. W niedoświetlonych kadrach kryją się niewygodne sekrety i przerażające tajemnice. Jakby w zaprzeczeniu otwierającemu film cytatowi z Księgi Rodzaju Bóg zobaczył, że światło było dobre i oddzielił światło od ciemności.

Twórcy

reżyseria Pablo Larraín
scenariusz Guillermo Calderón, Pablo Larraín, Daniel Villalobos
zdjęcia Sergio Armstrong
montaż Sebastián Sepúlveda
muzyka Carlos Cabezas
obsada Roberto Farías, Antonia Zegers, Alfredo Castro, Marcelo Alonso, Jaime Vadell
producent Pablo Larraín, Juan de Dios Larraín
produkcja Fabula
polski dystrybutor Aurora Films
język hiszpański

El Club

Pablo Larraín

Twoja ocena 0/5