9,90 zł

Fuga

Fugue
reż. Agnieszka Smoczyńska
Polska, Czechy, Szwecja 2018 / 98’, film w języku polskim
film w języku polskim zwiastun

Zaskakująca wolta autorki przebojowych Córek dancingu (nagrodzonych m.in. na prestiżowym festiwalu Sundance), która zwraca się w stronę mroku, tajemnicy i intensywnych emocji. Nad samą Fugą unosi się duch Davida Lyncha: najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej jest zbliżony nastrojem do Zagubionej autostrady czy Mulholland Drive.

Kinga w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła z życia swojego męża i synka, ale po ponad dwóch latach powraca. Teraz nazywa się Alicja i cierpi na amnezję. Po występie w telewizji rodzina rozpoznaje w niej zaginioną bliską. W ten sposób rozpoczyna się fascynujące i wnikliwe studium kobiecej tożsamości, w którym Gabriela Muskała – aktorka i autorka scenariusza jednocześnie – koncertowo oddaje niepokoje, rozgoryczenie i wewnętrzne rozdarcie Alicji/Kingi. Kobiety, która zmuszona jest ponownie odnaleźć się jako żona, matka, córka, przyjaciółka. Jej bliscy również są zaskoczeni jej nagłym powrotem, w chwili gdy właściwie pogodzili się ze stratą. Nie tylko więc Alicja nie poznaje krewnych i znajomych, również oni nie rozpoznają w niej dawnej Kingi.

Fuga – prezentowana w Tygodniu Krytyki w Cannes – to kolejne polskie dzieło imponujące narracyjną świeżością i wizualną odwagą.

Twórcy

reżyseria Agnieszka Smoczyńska
scenariusz Gabriela Muskała
zdjęcia Jakub Kijowski
montaż Jarosław Kamiński
muzyka Filip Mísek
obsada Gabriela Muskała, Łukasz Simlat, Małgorzata Buczkowska
producent Karla Stojáková, Agnieszka Kurzydło
produkcja Polski Instytut Sztuki Filmowej, Odra Film, Film i Väst, Eurimages, Alpha Violet
polski dystrybutor Kino Świat
język polski

Fuga

Agnieszka Smoczyńska

Twoja ocena 0/5