English

Od jutra

Wu Linfeng, Ivan Marković
From Tomorrow on, I Will / Chun nuan hua kai
Serbia, Chiny, Niemcy 2019 / 58’
Niechciani w Europie Prawdziwy film jest gdzie indziej

Jeden materac, dwóch mężczyzn. Choć dzielą ze sobą intymną przestrzeń, prawie nic o sobie nie wiedzą. Różni ich podejście do życia i zmiany w pracy – gdy jeden się kładzie, drugi musi zrywać się na nogi. Li przyjechał do Pekinu z odległej prowincji i szuka swojego miejsca w dżungli ze szkła i betonu. Nieśmiały chłopak jest nocnym stróżem – bez celu krąży po korytarzach jednego z wielu nowoczesnych biurowców. Z kolei Ma wie, że ciasny, obskurny pokoik to na jego życiowej drodze tylko krótki przystanek. Czy w alienującym uścisku dusznego miasta jest szansa na „materacową love story” rodem z kina Tsai Ming-lianga? Duet Marković-Linfeng śledzi duchy współczesności, niewidocznych ludzi bez przeszłości i przyszłości, dla których każdy dzień to walka o to, by nie dać się wypchnąć poza margines. W swoim pokazywanym na Berlinale debiucie reżyserzy zestawiają ciasnotę mieszkania z labiryntową, ciągle zmieniającą się topografią miasta. Pekin to pułapka, z której można się wydostać w nieoczekiwany sposób. W tym ujęciu bezdomność okazuje się radykalnym, anarchistycznym gestem porzucenia niechcianego świata.

Mariusz Mikliński

nagrody

Jeonju FF 2019 – Głowna Nagroda (konkurs międzynarodowy)

Wu Linfeng

Chiński reżyser urodziny w 1989 roku w Hunanie. Studiował reżyserię w Singapurze. W 2016 roku wraz z Ivanem Markoviciem wyreżyserował krótki metraż White Bird. Od jutra to ich kolejny wspólny projekt.

Filmografia

2016 White Bird 

2016 Bai niao

2019 Od jutra / Chun nuan hua kai / From Tomorrow on, I Will (co-dir.)

Ivan Marković

Serbski reżyser i operator kamery, urodzony w Belgradzie. Jego krótki metraż White Bird, współreżyserowany przez Wu Linfenga, miał światową premierę na Berlinale w 2016 roku. Dwa lata później nakręcił eksperymentalny film dokumentalny Centar, który pokazywany był na DocLisboa. Od jutra, również nakręcone wraz z Wu Linfengiem, zadebiutowało w sekcji Forum na Berlinale w 2019 roku.

Filmografia

2016 Bai niao / White Bird (short) (co-dir.)

2018 Centar (doc)

2019 Od jutra / Chun nuan hua kai / From Tomorrow on, I Will (co-dir.)

Twórcy

reżyseria Wu Linfeng, Ivan Marković
scenariusz Ivan Marković, Tanja Šljivar, Wu Linfeng
zdjęcia Ivan Marković
montaż Ivan Marković, Wu Linfeng, Gang Hengju
obsada Li Chuan, Wei Ruguang, A Long, Gu Yueqing, Wang Luying
producent Ivan Marković, Wu Linfeng, Fang Li
produkcja Nanslafu Films
właściciel praw Rediance
język chiński
barwa kolor

Od jutra

Wu Linfeng, Ivan Marković

Twoja ocena 0/5