English

Jak zakochałem się w Evie Ras

André Gil Mata
How I Fell in Love with Eva Ras / Como Me Apaixonei por Eva Ras
Portugalia, Bośnia i Hercegowina 2016 / 73’
Faust Niechciani w Europie

Za każdym spotkaniem stoi inne spotkanie, za każdym człowiekiem – inny człowiek, idąc do przodu, nieustannie się cofamy. W krótkim metrażu Num globo de neve (2017) André Gil Mata opowiada o starym sarajewskim kinie i pierwszej rozmowie z Seną, jego właścicielką. W zapachu, w cieple jej objęć, w otwartości, z jaką dzieliła się swoją historią, reżyser odnalazł wspomnienie bliskości dzielonej z ukochaną babką. Ona zaś – jak podejrzewał – zobaczyła w nim innego ducha, który na chwilę ożył i swoją uwagą ukoił jej sumienie. Okazało się, że w niedostępnym dla obcych wnętrzu kina toczy się zwykłe życie – tuż obok kabiny projekcyjnej, w której Sena z troską opiekuje się sfatygowanym projektorem na taśmę, a w trakcie seansów przesiaduje w milczeniu, jest i kuchnia, i sypialnia. W Jak zakochałem się w Evie Ras spokojna delikatność Seny zyskuje znaczące tło w postaci fragmentów jugosłowiańskich filmów z zapomnianą aktorką. Niewinność, młodość, bunt, dojrzałość – korowód granych przez nią postaci przechodzi kolejne kręgi wtajemniczenia w kobiecość. Jednak wydaje się, że to raczej wewnętrzny świat Seny wyświetla się na widzianym z oddalenia kinowym ekranie.

Agnieszka Szeffel

nagrody

FidMarseille 2016 - Specjalne Wyróżnienie Jury

André Gil Mata

Urodzony w 1978 roku w S. João da Madeira portugalski reżyser, kurator Festival de Cinema Luso Brasileiro de Santa Maria da Feira (2001-2008), założyciel niezależnego fotograficzno-filmowego LabStudio Átomo47 i firmy producenckiej Bando à Parte. Studiował matematykę, reżyserii uczył się w Lizbońskiej Szkole Teatru i Filmu oraz w Film Factory Béli Tarra w Sarajewie. W 2010 roku wziął udział w Berlinale Talent Campus. Jego krótkie metraże były nagradzane na międzynarodowych festiwalach, pełnometrażowy dokument Cativeiro (2012), nagrodzony na Doclisboa 2012, otrzymał też DocAlliance Award 2013. Kolejny, nakręcony w Sarajewie pełny metraż Jak zakochałem się w Evie Ras (2016) miał premierę na FidMarseille, gdzie otrzymał Specjalne Wyróżnienie Jury.  Drzewo (2018) zostało premierowo pokazane w sekcji Forum na Berlinale w 2018 roku.

Filmografia

2009 Arca D'Água / Water Ark (short)

2010 Casa / House (short)

2012 Cativeiro / Captivity (doc.)

2013 O Coveiro / The Gravedigger (short)

2016 Jak zakochałem się w Evie Ras / Kako sam se zaljubio u Evu Ras / Como Me Apaixonei por Eva Ras / How I Fell in Love with Eva Ras

2017 Num globo de neve / In a Snow Globe (short)

2018 Drzewo / Drvo / A Árvore / The Tree

Twórcy

reżyseria André Gil Mata
scenariusz André Gil Mata
zdjęcia André Gil Mata
montaż Tomás Baltazar
obsada Sena Mujanović, Dragan Kostić, Nur Corić, Sasa Skoko, Tija Zubanović
producent Joana Ferreira
produkcja C.R.I.M.
właściciel praw André Gil Mata
język bośniacki
barwa kolor

Jak zakochałem się w Evie Ras

André Gil Mata

Twoja ocena 0/5