English

Metamorfoza ptaków

Catarina Vasconcelos
The Metamorphosis of Birds / A metamorfose dos pássaros
Portugalia 2020 / 101’
Luty O niedogodności narodzin

Moja matka nie była tylko matką. Była drzewem – to wyznanie stanowi klucz do wyróżnionego na Berlinale nagrodą FIPRESCI eseju portugalskiej reżyserki. Autobiograficzna, lecz niestroniąca od fikcji opowieść jest wędrówką przez losy trzech pokoleń, a poza aktorami na ekranie pojawiają się członkowie rodziny Catariny Vasconcelos i ona sama. W centrum zaś znajduje się figura matki-drzewa zapewniającej korzenie, ale i gałęzie, od których można się odbić, by odfrunąć. Ta międzygeneracyjna łączniczka godzi nas także z naturą, z jej cyklem narodzin i śmierci. Celem tej poetyckiej archeologii w Metamorfozie ptaków jest nie tylko przywołanie ducha nieżyjącej matki, lecz także ostrożne jak muśnięcia pędzelkiem odsłanianie uniwersalnych mechanizmów przemiany, jakiej podlega wszystko, co żyje: czy będą to ptaki, ludzie, drzewa, domy czy pamięć. Pędzelek archeolożki bywa w tym filmie pędzlem malarki, bo misternie skomponowane statyczne ujęcia niejednokrotnie przywołują na myśl dzieła mistrzów (choćby martwe natury). A przy okazji przypominają o dwoistej naturze kina, które rozpaczliwie pragnąc ocalić, uśmierca wszystko, co pochwyci w kadr.

Małgorzata Sadowska

nagrody

MFF w Berlinie 2020 – Nagroda FIPRESCI; FF w Tajpej 2020 – Nagroda Specjalna Jury; MFF w Wilnie 2020 – najlepszy film w konkursie New Europe-New Names; IndieLisboa 2020 – Nagroda Publiczności, najlepszy reżyser; MFF w San Sebastián 2020 – Zabaltegi-Tabakalera Prize

Catarina Vasconcelos

Urodzona w 1986 roku portugalska artystka wizualna i reżyserka, absolwentka lizbońskiego Faculdade de Belas Artes i londyńskiego Royal College of Art. Zajmowała się komunikacją wizualną i antropologią wizualną. Jej dyplomowy film Metáfora ou a Tristeza Virada do Avesso otrzymał nagrodę dla najlepszego krótkiego metrażu na festiwalu Cinéma du Réel. Metamorfoza ptaków to jej debiut fabularny.

Filmografia

2014 Metáfora ou a tristeza virada do avesso / Metaphor or Sadness Inside Out (kr. m.)

2020 Metamorfoza ptaków A metamorfose dos pássaros The Metamorphosis of Birds

Twórcy

reżyseria Catarina Vasconcelos
scenariusz Catarina Vasconcelos
zdjęcia Paulo Menezes
montaż Francisco Moreira
muzyka Madalena Palmeirim
obsada Manuel Rosa, João Móra, Ana Vasconcelos, Henrique Vasconcelos, Inês Melo Campos
producent Pedro Fernandes Duarte, Joana Gusmão, Catarina Vasconcelos
produkcja Primeira Idade
właściciel praw Miguel Valverde/Portugal Film
język portugalski

Metamorfoza ptaków

Catarina Vasconcelos

Twoja ocena 0/5