Queer Palm na ostatnim festiwalu w Cannes, gdzie film Emanuela Parvu był pokazywany w konkursie głównym. Utrzymany w duchu najlepszych dzieł Cristiana Mungiu dramat udowadnia, że szkoła rumuńska wciąż ma się znakomicie. Maleńka wioska w delcie Dunaju. Syn podczas uniwersyteckiej przerwy odwiedza swoich rodziców. Pewnego wieczoru zostaje pobity przez miejscowych wyrostków za to, że całował się z chłopakiem… Ojciec Adiego przeprowadza prywatne śledztwo, żeby dowiedzieć, co tak naprawdę wydarzyło się tej nocy. Parvu kreśli intensywny portret uprzedzonej, konserwatywnej społeczności, w której władzę trzymają lokalny biznesmen, kościół i skorumpowana policja. Teoretycznie już to widzieliśmy, ale wciąż jest to wstrząsające, bolesne i aktualne. Trzy kilometry do końca świata to surowe, precyzyjnie zagrane kino o zawstydzającym braku tolerancji i skrzywionym spojrzeniu konserwatywnej części Europy, z którą coraz trudniej nam żyć.
Urodzony w 1979 roku w Bukareszcie rumuński aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta. Ukończył Narodowy Uniwersytet Sztuk Teatralnych i Kinematografii w 2006 roku. Jako aktor wystąpił m.in. w filmach Cud (reż. Bogdan George Apetri), 5 minut za późno (reż. Dan Chisu), Urodziny (reż. Dan Chisu), Opowieści Złotego Wieku (reż. Cristian Mungiu). Zadebiutował jako reżyser w 2009 roku filmem krótkometrażowym A Family. W 2017 roku za swój debiut fabularny Meda, czyli nieco ciemniejsza strona życia otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na FF w Sarajewie. Jego druga fabuła Marocco miała premierę na MFF w San Sebastián w 2021 roku. Trzeci film fabularny Parvu Trzy kilometry do końca świata był nominowany do Złotej Palmy w Cannes w 2024 roku i zdobył nagrodę Queer Palm.
2009 A Family (short)
2017 Meda, czyli nieco ciemniejsza strona życia / Meda sau Partea nu prea fericita a lucrurilor / Meda or The Not So Bright Side of Things
2021 Marocco / Mikado
2023 Trzy kilometry do końca świata / Trei kilometri până la capătul lumii / Three Kilometers to the End of the World