English
Indeks Cykle Kalendarz

Endless

Wojciech Puś
Polska 2024 / 110’
napisy: polskie i angielskie
Dotyk Gdy budzą się umarli

Przemiana nie ma końca, nigdy nie będzie dostateczna, nie będzie dość – słyszymy w otwarciu Endless, niezwykłego projektu Wojciecha Pusia (Given, 11. NH), efektu artystycznych poszukiwań zainicjowanych w 2016 roku w grupie osób niebinarnych, transpłciowych i queerowych. Kolektyw próbuje opowiadać o swoim doświadczeniu w sposób wymykający się definicjom, we własnym idiomie przedefiniowywać kwestie związane z tożsamością i cielesnością. W Endless działania te przybierają formę hipnotycznego filmu przypominającego narkotyczną wizję. W jego centrum znajduje się poszukujące siebie X, w które wciela się Szymon Czacki (Małe stłuczki, Serce miłości). Wchodząc w dyskusje ze swoim ciałem i wspomnieniami, nawiązuje też nowe relacje emocjonalne i erotyczne: z transpłciowym Frankiem (Edmund Krempiński), ale też tajemniczym M (Josef Ostendorf) – kolekcjonerem piękna. Czy jednak życie zdoła dogonić sztukę? Bohaterowie testują, na ile można wyjść poza siebie i otworzyć się na innych – także w kolektywnym przeżywaniu seksualności. Podążają w stronę queerowej utopii, w której ich tożsamości mogłyby ostatecznie rozmyć się w sobie nawzajem.

Adam Kruk

Wojciech Puś, reżyser: Praca nad Endless zajęła mi siedem lat. Film został nakręcony w grupie osób artystycznych, niebinarnych, transpłciowych, queerowych, sekspracowników/pracownic, bez żadnego instytucjonalnego wsparcia finansowego. Udało się nam przejść na drugą stronę to chwytliwy slogan filmowy, ale służy także jako oświadczenie. Realizując film o tranzycji z perspektywy osoby transpłciowej/niebinarnej, przekroczyliśmy granicę i osiedliliśmy się na ziemi zarezerwowanej wyłącznie dla filmowców/filmowczyń cispłciowych i heteronormatywnych, które roszczą sobie prawo do wyboru historii, a co za tym idzie eksploatowania i kolonizowania przestrzeni, przeżyć i historii, których nie doświadczyły. Z Endless odzyskujemy prawo do opowiadania własnych historii, własnym głosem i z perspektywy osób, które faktycznie przeżyły wydarzenia ukazane w filmie. Jesteśmy Potworami, które w końcu mogą mówić same za siebie.

Seanse

nd 21 lip, 19:00 knh 2
Spotkanie z twórcami
pn 22 lip, 13:00 knh 2
Spotkanie z twórcami
cz 25 lip, 22:00 knh 2
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

203 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Wojciech Puś

Urodzony w 1978 roku filmowiec i artysta multimedialny, reżyser światła, twórca instalacji i obiektów interaktywnych. Absolwent i wykładowca na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Działa na wielu polach sztuki: w filmie, teatrze, operze i sztukach wizualnych. Jego prace pokazywane były m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Haus der Kulturen der Welt w Berlinie, w Luwrze w Paryżu czy w Muzeum Sztuki w Łodzi. Jego film Given pokazywaliśmy na 11. Nowych Horyzontach, w tym roku powraca do Wrocławia z rozwijanym od ośmiu lat projektem Endless.

Wybrana filmografia

2008 Instant

2011 Given

2014 Magic Hour

2015 A|N

2024 Endless

Twórcy

reżyseria Wojciech Puś
scenariusz Wojciech Puś
zdjęcia Wojciech Puś
montaż Marek Titow
muzyka Wojciech Puś, Thomas Köner
dźwięk Marek Titow
animacja Jerzy Tabor
kostiumy Gregor Gonsior, Konrad Parol
charakteryzacja Karolina Borgiasz
obsada Szymon Czacki, Josef Ostendorf, Magdalena Wawrzyńczak, Pierre Emö, Edmund Krempiński, Paweł Tomaszewski, Anton Tsyhulskyi, Lina Bembe, Jorge Benavides, Falko Dzur, Pat Dudek
producent Wojciech Puś
język polski, angielski, niemiecki, ukraiński
barwa kolor

Endless

Wojciech Puś

Twoja ocena 0/5