Zdobywca Nagrody Specjalnej Jury na zeszłorocznym Berlinale, ostatni film Loisa Patiño, którego Czerwony księżyc prezentowaliśmy w nowohoryzontowym konkursie w 2020 roku. Magiczna, przepełniona współczuciem, łagodna, a przy tym przeszywająca Samsara na początek zabiera nas do Laosu i zostawia na łonie oszałamiającej bujnej natury w towarzystwie młodziutkich buddyjskich mnichów. Widzimy, jak u łoża Mony pewien chłopiec czyta Tybetańską księgę umarłych, by pomóc kobiecie przeprawić się na tamten świat. Laotański rozdział tej opowieści, obfitujący w zachwycające obrazy, których nie powstydziłby się Apichatpong Weerasethakul, też kończy się przeprawą: zaskakującym reżyserskim gestem, który zamienia seans w przeżycie spoza kinowego banału, w doświadczenie immersyjne, dowodzące, że czasem najwięcej widać, gdy zamknie się oczy. A gdy je otworzymy, będziemy już w zupełnie innym miejscu.
UWAGA: w filmie pojawiają się efekty świetlne, które mogą wpłynąć na odbiór u osób nadwrażliwych na światło lub cierpiących na epilepsję.
Urodzony w 1983 roku hiszpański reżyser i artysta wizualny. Po ukończeniu psychologii na Uniwersytecie Madryckim studiował reżyserię w Barcelonie na Uniwersytecie Pompeu Fabry oraz na Universität der Künst w Berlinie. Był studentem Pedro Costy, Víctora Erice'a, José Luisa Guerína i współpracownikiem Mercedes Álvarez przy filmie Mercado de futuros. Jego prace wideo i instalacje były pokazywane w Centre Pompidou w Paryżu, Haus der Kulturen der Welt w Berlinie i Muzeum Królowej Zofii w Madrycie. Z kolei krótkie metraże Patiño nagradzano na festiwalach w Oberhausem i Clermont-Ferrand. Za Costa da morte otrzymał nagrodę dla najbardziej obiecującego reżysera na festiwalu w Locarno w 2013 roku.
2012 Montaña en sombra (short)
2013 Costa da morte (doc.)
2013 La imagen arde (short)
2020 Czerwony księżyc / Lúa vermella / Red Moon Tide
2021 Sycorac (short)
2022 Siewca gwiazd / El sembrador de estrellas / The Sower of Stars (short, experimental)
2023 Samsara