14,90 zł

Totem

Tótem
reż. Lila Avilés
Meksyk, Dania, Francja 2023 / 95’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Wyróżniona na Berlinale, wzruszająca, pełna czułości historia o sile rodzinnych więzów w obliczu nadchodzącego pożegnania.

Tótem rozpoczyna się od gorączki przygotowań do imprezy urodzinowej ojca, organizowanej w iście meksykańskim stylu: jest gwarno, tłoczno i kolorowo. Do domu schodzą się kolejni goście, a każdy z nich wydaje się być jeszcze barwniejszy od poprzedniego. Cały ten piękny harmider obserwujemy oczami siedmioletniej Sol; cichej i skromnej dziewczyny o przenikliwym spojrzeniu, która stopniowo wprowadza nas do tego fascynującego mikrokosmosu. Na horyzoncie widać jednak rodzinne trzęsienie ziemi, które diametralnie zmieni życie wszystkich domowników, zwłaszcza młodej Sol.
Kino zdążyło już odmienić hasło „rodzina” przez wszystkie formy i przypadki, ale Meksykana Lila Avilés udowadnia, że wciąż można opowiadać o niej w świeży, nowatorski sposób. I robić to bez zadęcia, unikając pustych haseł, oczywistych obserwacji i górnolotnych sloganów, za to z olbrzymią dozą empatii, mądrości i niewymuszonego humoru, który potrafi rozjaśnić nawet najczarniejszą godzinę.

nagrody

  • MFF w Berlinie 2023 - Nagroda Jury Ekumenicznego
  • MFF w Hongkongu 2023 - Golden Firebird Award
  • MFF w Pekinie 2023 - najlepszy reżyser, najlepsza muzyka

Twórcy

reżyseria Lila Avilés
scenariusz Lila Avilés
zdjęcia Diego Tenorio
montaż Omar Guzmán
muzyka Thomas Becka
obsada Naíma Sentíes, Monserrat Marañon, Marisol Gasé, Saori Gurza, Teresita Sánchez
producent Tatiana Graullera, Lila Avilés, Louise Riousse
produkcja Limerencia Films, Laterna Film
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język hiszpański

Totem

Lila Avilés

Twoja ocena 0/5