12,90 zł

Moja zbrodnia

The Crime Is Mine / Mon crime
reż. François Ozon
Francja 2023 / 103’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Paryż, lata 30. ubiegłego stulecia. Madeleine to młoda aspirująca aktorka, bez grosza przy duszy. Zostaje oskarżona o zamordowanie słynnego producenta, który pod pretekstem zawodowej propozycji próbował ją wykorzystać.

Kiedy wydaje się, że Madeleine stoi na straconej pozycji, z pomocą przychodzi jej przyjaciółka, bezrobotna prawniczka Pauline. Strategia, jaką w sądzie przyjmują bohaterki, przynosi niespodziewany skutek, w efekcie czego wygrywają batalię sądową. Los Madeleine kompletnie się odmienia. Przebiera w zawodowych propozycjach, jest na ustach całego miasta, cieszy się estymą i poważaniem. Nagła sława bohaterki nie wszystkim jednak się podoba, zwłaszcza zdetronizowanej gwieździe kina niemego Odette Chaumette.

Luźno inspirowany sztuką Georges’a Berra i Louisa Verneuila film François Ozona to hołd dla złotej ery Hollywood. Historię z lat 30. poprzedniego stulecia francuski reżyser filtruje przez wątki feministyczne, #metoo i problem wpływu mediów na kształtowanie opinii publicznej. Zrealizowana w gwiazdorskiej obsadzie – Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder, Isabelle Huppert, Fabrice Luchini, Dany Boon – komedia to kolejny dowód niezwykłego talentu i wszechstronności Ozona.

Twórcy

reżyseria François Ozon
scenariusz François Ozon, Philippe Piazzo
zdjęcia Manuel Dacosse
montaż Laure Gardette
muzyka Philippe Rombi
obsada Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder, Isabelle Huppert, Fabrice Luchini, Dany Boon, André Dussollier
producent Eric Altmayer, Nicolas Altmayer
produkcja Mandarin Films, FOZ
polski dystrybutor Aurora Films
język francuski

Moja zbrodnia

François Ozon

Twoja ocena 0/5