19,90 zł
miniserial

Królestwo: Exodus

Kingdom: Exodus / Riget: Exodus
reż. Lars Von Trier
Szwecja, Dania 2022, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Lars Von Trier powraca do źródła. Kiedy w latach 90. przystępował do realizacji Królestwa, miniserialu dla telewizji duńskiej, planował stworzenie cyklu w trzech odsłonach. Realizację wstrzymano po dwóch seriach, a nigdy nieukończony sezon trzeci przeszedł w sferę mitu. Utopijna próba wywołania tego formatu z telewizyjnych zaświatów i domknięcie pewnego rozpoczętego przedsięwzięcia stała się zatem wydarzeniem.

W Królestwo: Exodus, po dwudziestu pięciu latach od wydarzeń z oryginalnych serii, znowu trafiamy do nawiedzonego szpitala w centrum Kopenhagi, i jak się okazuje, niewiele się zmieniło: lunatyczka Karen łączy siły z personelem oddziału, by stawić opór mocom piekielnym, syn doktora Helmera przejmuje schedę po ojcu, a w szpitalnych podziemiach żarliwe dyskusje toczy tajne bractwo Anonimowych Szwedów. Von Trier zachowuje podlany cynicznym sosem humor, warstwę wizualną odmalowaną w sepiowych barwach, ale i całą strukturę konceptualną pierwszego Królestwa – miesza porządek świata żywych ze światem umarłych, a jako budulca konsekwentnie używa popkulturowych prefabrykatów i karykaturuje je do granic absurdu. Jest tu zarazem obecny wymiar autotematyczny i metatekstowy, symboliczne zwieńczenie całej kariery i pożegnanie samego autora. Być może nigdy wcześniej Lars von Trier nie był tak autorefleksyjny.

Twórcy

reżyseria Lars Von Trier
scenariusz Lars von Trier, Niels Vørsel
zdjęcia Manuel Alberto Claro
montaż Olivier Bugge Coutté, Jacob Secher Schulsinger, My Thordal
muzyka Joachim Holbek
obsada Alexander Skarsgård, Mikael Åke Persbrandt
producent Louise Vesth
polski dystrybutor Gutek Film
język duński, szwedzki

Lars von Trier

Urodzony w 1956 roku w Kopenhadze. Razem z Thomasem Vinterbergiem stworzył manifest Dogma 95, który nawoływał do powrotu do realizmu w kinie. Współwłaściciel Zentropy – jednej z najważniejszych skandynawskich wytwórni. Laureat Złotej Palmy na festiwalu w Cannes za Tańcząc w ciemnościach, Europejskiej Nagrody Filmowej za Dogville i Melancholię oraz ponad 90 innych wyróżnień. W 2011 roku za swoje wypowiedzi został wyrzucony z festiwalu w Cannes, gdzie powrócił dopiero po siedmiu latach.

Wybrana filmografia

1984 Element zbrodni / Forbrydelsens element / The Element of Crime

1991 Europa

1996 Przełamując fale / Breaking the Waves

1998 Idioci / Idioterne / The Idiots

2000 Tańcząc w ciemnościach / Dancer in the Dark

2003 Dogville

2005 Manderlay

2009 Antychryst / Antichrist

2011 Melancholia

2013 Nimfomanka / Nymphomaniac

Królestwo: Exodus

Lars Von Trier

Twoja ocena 0/5