19,90 zł
miniserial

Królestwo I

Kingdom I
reż. Lars Von Trier
Dania, Włochy, Niemcy, Francja, Norwegia, Szwecja 1994, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Tytułowe Królestwo to nazwa szpitala postawionego na dawnych mokradłach, gdzie niegdyś wybielano tkaniny. Bielarzy zastąpiła najlepsza kadra medyczna, ludową mądrość wyparło szkiełko i oko. W najgłębszych zakamarkach tego miejsca czai się jednak zakorzeniona w przeszłości zbrodnia i duch przerażonej dziewczynki, która nie może zaznać spokoju.

Połączenie tego, co racjonalne z tym, co nadprzyrodzone, tworzy tu iście wybuchową mieszankę – publiczność ochrzciła ją mianem skrzyżowania Miasteczka Twin Peaks z Ostrym dyżurem. U Larsa von Triera studenci medycyny podrzucają pielęgniarkom odcięte głowy, lekarze pasują się w piwnicach na członków loży masońskiej, szpitalny patolog poświęca się dla nauki i wszczepia sobie wątrobę nieboszczyka ze złośliwym guzem, a pacjentki urządzają na oddziale seanse spirytystyczne. Królestwo od ćwierć wieku uruchamia doświadczenie wstrząsu i szoku poznawczego. Jest jednocześnie karuzelą śmiechu i labiryntem krzywych zwierciadeł o gęstości najczarniejszego koszmaru. Sam reżyser, z właściwą sobie dozą przewrotności, mawiał, że to idealny serial familijny – zdolny napędzić stracha całej rodzinie.

Twórcy

reżyseria Lars Von Trier
scenariusz Lars von Trier, Niels Vørsel
zdjęcia Eric Kress
muzyka Joachim Holbek
obsada Ernst-Hugo Järegård, Kirsten Rolffes, Holger Juul Hansen, Søren Pilmark
polski dystrybutor Gutek Film
język duński, szwedzki

Lars von Trier

Urodzony w 1956 roku w Kopenhadze. Razem z Thomasem Vinterbergiem stworzył manifest Dogma 95, który nawoływał do powrotu do realizmu w kinie. Współwłaściciel Zentropy – jednej z najważniejszych skandynawskich wytwórni. Laureat Złotej Palmy na festiwalu w Cannes za Tańcząc w ciemnościach, Europejskiej Nagrody Filmowej za Dogville i Melancholię oraz ponad 90 innych wyróżnień. W 2011 roku za swoje wypowiedzi został wyrzucony z festiwalu w Cannes, gdzie powrócił dopiero po siedmiu latach.

Wybrana filmografia

1984 Element zbrodni / Forbrydelsens element / The Element of Crime

1991 Europa

1996 Przełamując fale / Breaking the Waves

1998 Idioci / Idioterne / The Idiots

2000 Tańcząc w ciemnościach / Dancer in the Dark

2003 Dogville

2005 Manderlay

2009 Antychryst / Antichrist

2011 Melancholia

2013 Nimfomanka / Nymphomaniac

Królestwo I

Lars Von Trier

Twoja ocena 0/5