12,90 zł

Gorące dni

Burning Days / Kurak Günler
reż. Emin Alper
Turcja, Francja, Niemcy, Niderlandy, Grecja, Chorwacja 2022 / 131’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Nowy film Emina Alpera to kolejny dowód na to, że wyrasta on na czołowego obserwatora pełnej wypaczeń tureckiej rzeczywistości. Ubierając opowieść w formułę thrillera, i tym razem nie stroni od politycznych i społecznych tematów, mówiąc o wszechobecnej korupcji i innych wątpliwych moralnie uczynkach. 

Po tym jak jego poprzednik zniknął w tajemniczych okolicznościach, Emre zostaje mianowany nowym prokuratorem w niewielkim tureckim miasteczku Yaniklar. Miejscu, które dotknięte jest nie tylko poważnym kryzysem związanym z dostępem do wody, ale też licznymi perturbacjami wywołanymi przez owładniętych żądzą władzy mężczyzn.

Przyjazd pełnego ideałów i oddanego swojej pracy mężczyzny zachwiać może obowiązujące od dawna w miasteczku status quo. Na czele Yaniklar stoi burmistrz, bez wiedzy którego nic nie ma prawa się tu wydarzyć. Kiedy okazuje się, że Emre nie ma zamiaru układać się z miejscową elitą coraz częściej doświadcza oznak wrogości i nerwowych reakcji ze strony ludzi trzymających władzę. Wbrew swojej woli wciągnięty też zostaje w meandry lokalnej polityki i układów. Sytuacji nie ułatwia zacieśniająca się więź pomiędzy bohaterem a właścicielem opozycyjnej gazety. Niewielkie miasteczko, w którym wszyscy się znają, to wyjątkowo podatny grunt dla rozprzestrzeniających się plotek.  

Twórcy

reżyseria Emin Alper
scenariusz Emin Alper
zdjęcia Christos Karamanis
montaż Özcan Vardar, Eytan İpeker
muzyka Stefan Will
obsada Selahattin Paşali, Ekin Koç, Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci, Sinan Demirer
producent Nadir Öperli, Kerem Çatay
produkcja Ay Yapim
polski dystrybutor Aurora Films
język turecki

Gorące dni

Emin Alper

Twoja ocena 0/5