10,90 zł lub taniej w pakiecie

Funny Games

reż. Michael Haneke
Austria 1997 / 109’, polskie napisy
polskie napisy

Fikcję jako rzeczywistość oferuje jeden z młodych psychotycznych bohaterów austriackiego moralisty Michaela Hanekego, w sięgającej trzewi medytacji nad przemocą i mediami. 

To, co widzisz na ekranie, jest tym, co widzisz dosłownie. To główna zasada kryjąca się za filmem Hanekego, i choć teza wydaje się trudna do udowodnienia, reżyserowi udaje się stworzyć niepokojąco dobrą ilustrację, mogącą rywalizować w zakresie podnoszonych tematów i siły wstrząsu z filmem Rémy'ego Belvaux Człowiek pogryzł psa. Rodzina z wyższej klasy średniej przyjeżdża do domku nad jeziorem, by spędzić tam letnie wakacje. U drzwi pojawia się młody człowiek, Peter, twierdząc, że jest przyjacielem sąsiadów. 

Funny Games to iskra zapalna dla zażartych dyskusji, film pełen upiornych obrazów i sytuacji, zagranych przez doskonale obsadzonych aktorów, którzy podążają w strumieniu gęstej historii od jednego, do drugiego koszmarnego zdarzenia. To niewygodne, niepokojące i całkowicie prowokacyjne spojrzenie na globalną kulturę medialnej przemocy, która nie tylko przyciąga nieszczęsnych widzów, ale też zmusza ich ostatecznie do akceptacji, czy im się to podoba czy nie. Marc Savlov, The Austine Chronicle

Twórcy

reżyseria Michael Haneke
scenariusz Michael Haneke
zdjęcia Jürgen Jürges
montaż Andreas Prochaska
obsada Susanne Lothar, Ulrich Mühe, Arno Frisch, Frank Giering
producent Veit Heiduschka
produkcja Wega Film
właściciel praw Les Films du Losange
język niemiecki, francuski, włoski

Michael Haneke

Urodził się w 1942 r. w Monachium. Jego matka była aktorką, ojciec aktorem i reżyserem. Tuż po wojnie rodzina przeniosła się do Wiednia. Studiował psychologię, filozofię i teatrologię. Zajmował się krytyką filmową, pracował w teatrach i w telewizji. Na dużym ekranie zadebiutował w 1989 r. Siódmym kontynentem. Międzynarodowy sukces osiągnął osiem lat później dzięki Funny Games. Pozycję jednego z mistrzów kina europejskiego zapewniły mu takie dzieła jak Kod nieznany, Pianistka czy Ukryte. Wiele jego filmów prezentowanych było na festiwalu w Cannes, gdzie zdobywały Złotą Palmę, nagrodę specjalną jury, wyróżnienie za reżyserię czy FIPRESCI. Wielokrotnie nominowany do Europejskich Nagród Filmowych.

Funny Games

Michael Haneke

Twoja ocena 0/5