14,90 zł lub taniej w pakiecie

Pamfir

reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk
Polska, Francja, Luksemburg, Chile, Ukraina 2022 / 98’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Wirtuozerski thriller kryminalny, malowniczy karpacki western, a może ludowa baśń na sterydach? W Pamfirze migracja zarobkowa wydaje się jedyną szansą ucieczki od braku perspektyw i wszechobecnej korupcji – na lata rozdziela jednak rodziny. Pobrzmiewają tu też dalekie echa wojny, dopisując filmowi nowe, zaskakujące znaczenia. Bo choć nie mówi o niej wprost, wizjonerski Pamfir stał się metaforą obecnej sytuacji.

Entuzjastycznie przyjęty w Cannes Pamfir pełnymi garściami czerpie z kina gatunków, ale – podobnie, jak tytułowy bohater – łamie wszelkie reguły. Bo tylko w ten sposób można przetrwać w zdeprawowanym, przygranicznym świecie skorumpowanych glin i przemykających lasem przemytników. Skąpany w mgłach Bukowiny, zanurzony w tajemniczych lokalnych obrzędach i brutalnych lokalnych układach debiut Dmytra Sukholytkyy’ego-Sobchuka to nieoczywisty portret ukraińskiej prowincji, a zarazem uniwersalna opowieść o bezwarunkowej miłości. O synu, który chce być jak ojciec i ojcu, który zrobi wszystko, by syn nie poszedł w jego ślady.

Tytułowy Pamfir, niegdyś przemytnik, dziś robotnik zarabiający na chleb w Polsce, wraca do domu w Zachodniej Ukrainie. Chce spędzić we wsi doroczny karnawał, a przede wszystkim pobyć z żoną i synem. Nastoletni Nazar wpada jednak w kłopoty i ojciec zmuszony jest spłacić jego dług. Pamfir odnawia stare kontakty i przyjmuje ostatnie zlecenie. Nie wie, że wkracza w świat, w którym da się przemycić wszystko, z wyjątkiem dobra.

Twórcy

reżyseria Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk
scenariusz Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk
zdjęcia Mykyta Kuzmenko
montaż Nikodem Chabior
muzyka Laetitia Pansanel-Garric
obsada Oleksandr Yatsentyuk, Yelena Khokhlatkina, Solomiya Kyrylova
producent Laura Briand, Giancarlo Nasi, Bogna Szewczyk, Jane Yatsuta
język ukraiński

Pamfir

Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk

Twoja ocena 0/5