English

Adamant

Nicolas Philibert
On the Adamant / Sur l'Adamant
Francja, Japonia 2023 / 109’
Czerwone niebo

Laureat Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. Adamant to wyjątkowe miejsce na mapie Paryża. Pływający ośrodek opieki dziennej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, zacumowany na stałe nad Sekwaną tuż przy moście Charlesa de Gaulle’a, istnieje od 13 lat. To łódź rzeczna i pracownia artystyczna z własnym barem oraz kawiarnią zaprojektowaną tak, aby maksymalnie wykorzystywać światło dzienne. Przyjmuje dorosłych i oferuje im terapię poprzez sztukę – głównie muzykę, malarstwo, rękodzieło, literaturę i kino. Organizuje również własny festiwal filmowy. Pacjenci traktowani są tu z szacunkiem i współczuciem, jak kreatywni i wolni ludzie. Adamant oferuje im opiekę, która ugruntowuje ich w czasie oraz przestrzeni, pomagając odzyskać siły i równowagę. Prowadzący terapię zespół stanowi przeciwwagę dla często zdehumanizowanej współczesnej psychiatrii. Film jest przenikliwym obrazem miejsca, które działa w sposób pozainstytucjonalny, potrafi wznieść się ponad biurokrację, powtarzalność i rutynę. A przede wszystkim pielęgnuje otwartość na świat, która udziela się wszystkim.

opis dystrybutora/distributor's synopsis

nagrody

MFF w Berlinie 2023 - najlepszy film (Złoty Niedźwiedź)

Nicolas Philibert

Urodzony w 1951 roku, Nicolas Philibert jest jednym z najwybitniejszych francuskich dokumentalistów. Pierwszym pełnometrażowym dokumentem Philiberta było La Ville Louvre. W 1992 nakręcił nagradzany Le pays des sourds, a cztery lata później La moindre des choses. Światowy rozgłos przyniósł mu, pokazywany również na polskich ekranach, film Być i mieć z 2002 roku.

Wybrana filmografia

1978 La voix de son maître (doc.,co-dir.)

1990 La ville Louvre / Louvre City (doc.)

1992 Le pays des sourds / In the Land of the Deaf (doc.)

1994 Un animal, des animaux / Animals and more Animals (doc.)

1996 La moindre des choses / Every Little Thing (doc.)

1998 Qui sait (doc.)

2002 Być i mieć / Etre et avoir / To Be and to Have (doc.)

2006 Powrót do Normandii / Retour en Normandie / Back to Normandy (doc.)

Twórcy

reżyseria Nicolas Philibert
scenariusz Nicolas Philibert
zdjęcia Nicolas Philibert
montaż Nicolas Philibert
obsada Mamadi Barri, Walid Benziane, Sabine Berlière, Romain Bernardin, Jean-Paul Hazan, Pauline Hertz, Frédéric Prieur, Muriel Thourond, Sébastien Tournayre
producent Gilles Sacuto, Miléna Poylo, Céline Loiseau
produkcja TS productions, France 3 Cinéma, Longrid
polski dystrybutor Aurora
język francuski

Adamant

Nicolas Philibert

Twoja ocena 0/5