English

Wielka droga

Michał Waszyński
The Great Way
Polska, Włochy 1946 / 87’
W trójkącie

Młody żołnierz, ranny w bitwie o Monte Cassino, trafia do szpitala wojskowego. Waży się to, czy odzyska wzrok. W imię pomyślnej rekonwalescencji pielęgniarka udaje przed nim, że jest jego ukochaną z Polski. Aby jak najlepiej odgrywać rolę, czyta prowadzone przez niego zapiski. Razem z nią poznajemy historię mężczyzny, która zaczyna się w Lwowie w 1939 roku i prowadzi przez kolejne lata II wojny światowej oraz różne kraje. Wielka droga Michała Waszyńskiego na papierze jest typowym melodramatem, lecz w praktyce wykracza poza ramy konwencji. Fikcyjne, zainscenizowane w 1946 roku fragmenty zmontowano z autentycznymi wojennymi nagraniami. Całość ogląda się bardziej jak dokument niż fabułę – jak wspomnienie niedawnych wydarzeń, w którym fantazja stanowi nie materiał, lecz spoiwo.

Piotr Mirski

Legendarny film Michała Waszyńskiego, zrekonstruowany dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu, stanowi zabytek historyczny, który oprócz elementów fabuły zawiera cenne zdjęcia dokumentalne pokazujące drogę Polaków z Sybiru do Włoch, wojenną trasę polskich żołnierzy formujących armię Andersa w Rosji, którą śledzimy przez pryzmat losów pary narzeczonych ze Lwowa, rozłączonych w wojennej zawierusze. W filmie zostały wykorzystane materiały dokumentalne zarejestrowane przez filmowców podążających szlakiem II Korpusu. Widzimy m.in. atak ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, wywózki na Sybir, podpisanie paktu Sikorski-Majski, wyjście żołnierzy Andersa do Iranu, Palestyny i Iraku, Egiptu, walki we Włoszech oraz bitwę o Monte Cassino.

Wielka droga to film mający już ponad 75 lat, jednak dopiero od niedawna znany jest polskiej publiczności. Jedyna istniejąca w Polsce wersja tego filmu trafiła z USA do zbiorów Filmoteki Narodowej w 1962 roku. Jednak z uwagi na niewygodne dla Rosji Sowieckiej wątki film ten przez 25 lat przeleżał na półce i nie był publicznie pokazywany. Zawierał autentyczne zdjęcia ukazujące życie II Korpusu na całej trasie jego przemarszu, ćwiczenia oraz udział w operacjach wojskowych, z przygotowaniami do bitwy o Monte Cassino na czele, dlatego nie był traktowany jako fabuła, lecz jako archiwalia i udostępniane były tylko jego fragmenty. Przygotowana przez Filmotekę Narodową premiera odrestaurowanej Wielkiej drogi jest kolejnym ważnym przedsięwzięciem zmierzającym do przywrócenia polskiej kulturze i pamięci zbiorowej dokonań polskich twórców.

FINA

Michał Waszyński

Urodził się w 1904 roku w Kowlu. Na początku filmowej kariery był pomocnikiem Wiktoria Biegańskiego. Jako samodzielny reżyser zadebiutował w 1929 roku. W latach 30. nakręcił rekordową liczbę filmów, z których najbardziej znany i ceniony jest Dybuk. Podczas II wojny światowej dołączył do armii i realizował kroniki. W 1945 roku osiadł we Włoszech. Na obczyźnie pracował przy włoskich i hollywoodzkich produkcjach. Zmarł w 1965 roku w Madrycie.

Wybrana filmografia

1932 Głos pustyni / Sound of the Desert

1937 Znachor / The Quack

1937 Dybuk / The Dybbuk

1938 Profesor Wilczur / Professor Wilczur

1946 Wielka droga / The Great Way

Twórcy

reżyseria Michał Waszyński
scenariusz Konrad Tom
zdjęcia Stanisław Lipiński, Seweryn Steinwurzel
muzyka Henryk Wars
obsada Jadwiga Andrzejewska, Renata Bogdańska, Albin Ossowski, Józef Winawer
producent Giampaolo Bigazzi
produkcja Ośrodek Kultury i Prasy II Korpusu Polskiego
właściciel praw FINA
język polski, rosyjski, włoski
barwa czarno-biały

Wielka droga

Michał Waszyński

Twoja ocena 0/5