English

W trójkącie

Ruben Östlund
Triangle of Sadness
Szwecja, Francja, Wielka Brytania, Niemcy 2022 / 141’
Silent Twins

Nagrodzony już po raz drugi canneńską Złotą Palmą Ruben Östlund zabiera nas w szalony rejs luksusowym statkiem z piękną gwiazdką Instagrama Yayą (Charlbi Dean), początkującym modelem Carlem (Harris Dickinson) oraz wiecznie pijanym kapitanem (przezabawny Woody Harrelson). Na statku bawią się celebryci i bogacze – emerytowani handlarze bronią, rosyjski król nawozu, podstarzałe diwy i zrzędliwe milionerki. Rejs po szmaragdowych morzach zamienia się w jazdę bez trzymanki, przy której katastrofa Titanica to romantyczny wypadek przy pracy. Autor Turysty i The Square szarżuje i nie daje nam chwili wytchnienia – żongluje rolami społecznymi bohaterów, demaskując ich próżność i egoizm, kpi z pustej sławy influencerów, wyśmiewa świat mody. I robi to z wyczuwalną rozkoszą. W trójkącie to świetnie napisana, podzielona na trzy zaskakujące akty satyra, a także niezwykle aktualny i drapieżny komentarz do absurdalnie okrutnych czasów, w których żyjemy. Nasze „trójkąciki samotności” z pewnością rozluźnią się podczas seansu. 

Marcin Pieńkowski

nagrody

MFF w Cannes 2022 - Złota Palma, CST Artist - Technician Prize

Ruben Östlund

Szwedzki reżyser filmowy i scenarzysta urodzony w 1974 roku na wyspie Styrsö. Na Uniwersytecie w Göteborgu poznał Erika Hemmendorffa, z którym założył firmę producencką Plattform Produktion. Zdobywca wielu prestiżowych nagród, w tym Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za film krótkometrażowy Incydent w banku oraz Nagrody Jury w canneńskiej sekcji Un Certain Regard za  Turystę, którego wyróżniono także nominacją do Złotego Globu. The Square oraz jego ostatni film W  trójkącie przyniosły mu Złote Palmy na festiwalu filmowym w Cannes.

Filmografia

2008 Mimowolnie / De ofrivilliga / Involuntary

2011 Gra / Play

2014 Turysta / Turist / Force Majeure

2017 The Square

2022 W trójkącie / Triangle of Sadness

Twórcy

reżyseria Ruben Östlund
scenariusz Ruben Östlund
zdjęcia Fredrik Wenzel
montaż Mikel Cee Karlsson, Ruben Östlund
obsada Charlbi Dean, Harris Dickinson, Woody Harrelson, Hanna Oldenburg, Carolina Gynning
producent Erik Hemmendorff, Julio Chavezmontes, Mike Goodridge, Per Damgaard Hansen, Giorgos Karnavas, Konstantinos Kontovrakis, Clemens Köstlin, Olivier Père
produkcja 30WEST ARTE, Arte France Cinéma, BBC Films, Bord Cadre Films
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski

W trójkącie

Ruben Östlund

Twoja ocena 0/5