English
Indeks Cykle Kalendarz

Tygrysica

Amanda Nell Eu
Tiger Stripes
Malezja, Tajwan, Francja, Niemcy, Holandia, Singapur, Katar, Indonezja 2023 / 95’
napisy: polskie i angielskie
Stracony kraj Valeria wychodzi za mąż

Amanda Nell Eu, reżyserka nagrodzonej w Cannes Tygrysicy, wśród interesujących ją tematów wymienia body horror i feminizm. Zamiłowanie do silnych kobiecych postaci i potworów znalazło wyraz również w jej debiucie. Jego bohaterką jest 12-letnia Zaffan żyjąca w niewielkiej malezyjskiej wiosce. Dziewczyna wkracza w okres dojrzewania o wiele szybciej niż pozostałe koleżanki ze szkoły. Oprócz odrzucenia Zaffan doświadcza nieoczekiwanych zmian w swoim ciele. I choć początkowo będzie próbowała je maskować, to z czasem presja środowiska stanie się zbyt silna. Opowieść Nell Eu jest klarowna i odważna, reżyserka nie stosuje półśrodków, jest wierna swojej artystycznej wizji do samego nieoczywistego końca. Buntowniczy duch, tak bardzo żywy w twórczości bliskich Malezyjce Marjane Satrapi i Any Lily Amirpour, również jest w filmie wyczuwalny. Sprzeciw Zaffan wobec schematów narzucanych przez rodzinę i otoczenie nie tylko służy pokazaniu odrębnej tożsamości dziewczyny, lecz także jest sposobem radzenia sobie z gwałtowną transformacją. W Tygrysicy bunt i przemiana ciała są bowiem nierozłącznymi towarzyszami bolesnej podróży bohaterki.

Sławomir Wasiński

nagrody

MFF w Cannes 2023 - Wielka Nagroda (Tydzień Krytyki)

Seanse

sb 22 lip, 19:00 dcf w
wt 25 lip, 16:00 dcf w
cz 27 lip, 19:00 dcf w
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

350 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Amanda Nell Eu

Urodziła się w 1985 roku w stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Ukończyła szkołę filmową w Londynie. Jej krótkometrażowy It’s Easier to Raise Cattle (2017) miał premierę podczas festiwalu w Wenecji oraz otrzymał wyróżnienie na International Short Film Festival w Clermont-Ferrand. Jest absolwentką Berlinale Talent Campus oraz Locarno Filmmakers Academy. W swoich filmach, bliskich estetyce body horroru, eksploruje tematy związane z feminizmem i tożsamością w kontekście kulturowym Azji Południowo-Wschodniej. Jej debiut Tygrysica to pierwszy film malezyjskiej reżyserki prezentowany na festiwalu w Cannes, na którym zdobył główną nagrodę w Tygodniu Krytyki. 

Filmografia

2012 Pasak (short)

2015 Seesaw (short)

2017 Lagi senang jaga sekandang lembu / It’s Easier to Raise Cattle (short)

2018 Vinegar Baths (short)

2023 Tygrysica / Tiger Stripes

Twórcy

reżyseria Amanda Nell Eu
scenariusz Amanda Nell Eu
zdjęcia Jimmy Gimferrer
montaż Carlo Francisco Manatad
muzyka Gabber Modus Operandi
obsada Zafreen Zairizal, Piqa, Deena Ezral, Shaheizy Sam, June Lojong, Khairunazwan Rodzy, Fatimah Abu Bakar
producent Foo Fei Ling, Patrick Mao Huang, Fran Borgia, Juliette Lepoutre, Pierre Menahem, Jonas Weydemann, Ellen Havenith, Yulia Evina Bhara
produkcja Ghost Grrrl Pictures, Flash Forward Entertainment, Akanga Film Productions, KawanKawan Film, PRPL, Still Moving, Weydemann Bros.
właściciel praw Films Boutique
język malajski

Tygrysica

Amanda Nell Eu

Twoja ocena 0/5