English

Wśród wyschniętych traw

Nuri Bilge Ceylan
About Dry Grasses / Kuru Otlar Üstüne
Turcja, Francja, Niemcy, Szwecja 2023 / 197’
Silver Haze Złe życie

Mistrz kina tureckiego Nuri Bilge Ceylan, autor UzakaPewnego razu w Anatolii i Zimowego snu, ponownie zachwycił publiczność festiwalu w Cannes (nagroda aktorska dla Merve Dizdar) kinem melancholijnym i epickim w metrażu (ponad trzy godziny). Główny bohater Samet wraca do zanurzonej w śniegu anatolijskiej wioski, gdzie jest nauczycielem plastyki. Czuje się lepszy niż wszyscy wokół niego, czeka na awans, tymczasem zostaje oskarżony przez dwie uczennice o niewłaściwe zachowanie… Ceylan kreśli portret człowieka zapatrzonego w puste ideały, kogoś kategorycznie wierzącego w system wartości, który sam stworzył – wiecznie oskarżającego, miotającego się, oślepionego swoim egoizmem. Wśród wyschniętych traw to studium narcyzmu – cierpliwie zbudowane z impresji, fenomenalnych dialogów, emocjonalnych starć i prostych, choć przemyślanych statycznych ujęć. To kino piękne wizualnie, zatopione w dygresjach, pełne przenikliwych sformułowań. Ceylan pozostaje wierny sobie – i dobrze!

Marcin Pieńkowski

nagrody

MFF w Cannes 2023 – najlepsza aktorka

Nuri Bilge Ceylan

Urodzony w 1959 roku w Stambule. Najpierw studiował elektronikę, a karierę artystyczną zaczynał jako fotograf. Jego krótkometrażowy debiut Kokon miał premierę w Cannes w 1995 roku, a kolejne dwa filmy pokazano na Berlinale. MiasteczkoMajowa chandra i Uzak (wyróżniony w Cannes Wielką Nagrodą Jury oraz nagrodą aktorską) tworzą trylogię o prowincji i ucieczce z niej. W Klimatach, opowieści o kryzysie w związku, obsadził siebie i żonę. Rodzinny dramat o zdradzie Trzy małpy przyniósł mu nagrodę za reżyserię w Cannes. W 2011 roku na tym samym festiwalu za Pewnego razu w Anatolii zdobył Wielką Nagrodę Jury. Wyczekiwaną Złotą Palmę przyniósł mu w 2014 roku Zimowy sen.

Wybrana filmografia

1999 Majowa chandra / Mayıs Sıkıntısı / Clouds of May

2002 Uzak / Distant

2006 Klimaty / Iklimler / Climates

2008 Trzy małpy / Üç maymun / Three Monkeys

2011 Pewnego razu w Anatolii / Bir zamanlar Anadolu’da / Once Upon a Time in Anatolia

2014 Zimowy sen / Kış Uykusu / Winter Sleep

2018 Dzika grusza / Ahlat Ağacı / The Wild Pear Tree

Twórcy

reżyseria Nuri Bilge Ceylan
scenariusz Akın Aksu, Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan
zdjęcia Cevahir Şahin, Kürsat Üresin
montaż Oğuz Atabaş, Nuri Bilge Ceylan
muzyka Philip Timofeyev
obsada Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici
producent Barış Yıldırım, Mediha Didem Türemen, Nuri Bilge Ceylan
produkcja NBC Film, Memento Films Production, Komplizen Film, Second Land, Film i Väst, Arte, Bayerischer Rundfunk, TRT Sinema, Playtime
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język turecki

Wśród wyschniętych traw

Nuri Bilge Ceylan

Twoja ocena 0/5