English

Eureka

Lisandro Alonso
Argentyna, Francja, Portugalia 2023 / 146’
Echo Kiedy opadną fale

Pierwszy od dziewięciu lat film Lisandro Alonso (Los muertos, 5. NH; Fantasma, 6. NH; Liverpool, 9. NH; Jauja, 14. NH) miał premierę w Cannes w ramach pokazów specjalnych. Enigmatyczne, oniryczne dzieło Argentyńczyka płynnie przemieszcza się pomiędzy kilkoma epokami, gatunkami i konwencjami. Czarno-biały western (z Chiarą Mastroianni i Viggo Mortensenem w obsadzie), skąpany w czerwono-niebieskich światłach radiowozu współczesny kryminał, którego akcja rozgrywa się w rezerwacie Indian w Dakocie, i wreszcie zanurzona w latach 70. przypowieść o winie, karze i gorączce złota w amazońskiej dżungli. Eureka skupia się na kwestii reprezentacji. Jej bohaterowie, rdzenni mieszkańcy obu Ameryk, zamknięci są w narzuconych im ramach, a ucieczką przed przesądzonym przez kolonizację (także artystyczną) losem jest nieustanny ruch, przemieszczenie w stronę tego, co nieuchwytne, radykalna przemiana. Tym procesom podlega także sam film, który nie przywiązując się do żadnej narracji, uwalnia od ich kategoryczności zarówno bohaterów, jak i widzów. To, co łączy wszystkie „części” Eureki, to hipnotyczny rytm, gęstość i uroda obrazów. Jednym z producentów filmu jest wybitny amerykański dokumentalista Roberto Minervini.   

Małgorzata Sadowska

Lisandro Alonso

Jeden z najciekawszych argentyńskich reżyserów ostatnich dekad, przedstawiciel naturalizmu poetyckiego. Urodził się w Buenos Aires w 1975 roku, studiował na tamtejszym Universidad del Cine (FUC), gdzie wyreżyserował z Catrielem Vildosolą swój pierwszy krótki metraż Dos en la vereda (1995). Po studiach pracował na planach filmowych krótkich i długich metraży jako asystent dźwiękowca. Następnie wrócił do reżyserii i w 2001 roku nakręcił swój pełnometrażowy debiut La libertad, który znalazł się w programie MFF w Cannes (Un Certain Regard). Jego kolejne filmy Los muertos (2004) i Fantasma (2006) również były pokazywane w Cannes (Quinzaine des Réalisateurs). W 2003 roku założył własną firmę producencką 4L. Był gościem MFF Nowe Horyzonty w 2006 roku.

Wybrana filmografia

2001 La libertad

2004 Los muertos

2006 Fantasma

2008 Liverpool

2014 Jauja

Twórcy

reżyseria Lisandro Alonso
scenariusz Lisandro Alonso, Martín Caamaño, Fabian Casas
zdjęcia Mauro Herce, Timo Salminen
montaż Gonzalo del Val
muzyka Domingo Cura
dźwięk Catriel Vildosola
obsada Viggo Mortensen, Chiara Mastroianni, Luísa Cruz, Viilbjørk Malling Agger, Rafi Pitts, Natalia Ruiz, Santiago Fumagalli
producent Carine Leblanc, Marianne Slot
produkcja 4L, Arte France Cinéma, Bord Cadre Films
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język hiszpański
barwa kolor i czarno-biały

Eureka

Lisandro Alonso

Twoja ocena 0/5