English
Indeks Cykle Kalendarz

Uwodzenie: Okrutna kobieta

Elfi Mikesch, Monika Treut
Seduction: The Cruel Woman / Verführung: Die grausame Frau
Niemcy Zachodnie 1985 / 84’
napisy: polskie i angielskie
Romans Zasada 34

Nie sądzę, abyśmy prędko mieli szansę obejrzeć coś bardziej ekscytującego, dziwnego i wywrotowego – napisał o tym filmie niemiecki reżyser i krytyk Hans-Christoph Blumenberg. Prowokacyjna mieszanka kina Rainera Wernera Fassbindera i Kabaretu Boba Fosse’a – stwierdziła na łamach „New York Timesa” Caryn James. O dziele Elfi Mikesch i Moniki Treut zrobiło się zresztą głośno, zanim jeszcze doszło do premiery – minister kultury wstrzymał dofinansowanie produkcji, a po pierwszych pokazach na Berlinale postanowił nie dopuścić do jej rozpowszechniania. Uwodzenie: Okrutna kobieta, otoczone atmosferą skandalu i tajemnicy, szybko stało się pozycją kultową, jednym z najważniejszych tytułów niemieckiego kina queer lat 80. Jego główną bohaterką jest Wanda, domina i właścicielka galerii sztuki, w której organizuje pokazy BDSM. Jednym z uczestników jest zakochany w niej Gregor (Udo Kier), poddawany przez kobietę publicznym upokorzeniom. Film stanowi luźną adaptację powieści Wenus w futrze Leopolda von Sacher-Masocha.

Magdalena Bartczak

Seanse

pt 21 lip, 16:00 knh 2
cz 27 lip, 16:00 knh 2
Spotkanie z twórcami
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

253 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Monika Treut

Urodziła się w 1954 roku w RFN. Studiowała nauki polityczne i literaturę – i to właśnie rozwijanie fascynacji literackich okazało się dla niej drogą do świata filmu. W 1978 roku obroniła doktorat o kobietach w pisarstwie markiza de Sade’a i Leopolda von Sacher-Masocha. Jej pełnometrażowy debiut fabularny Uwodzenie: Okrutna kobieta (1985) został zainspirowany Wenus w futrze Sacher-Masocha. Transgresywna, nienormatywna seksualność wciąż pozostaje jednym z głównych wątków jej twórczości. Z Elfi Mikesch, współreżyserką Uwodzenia... i stałą operatorką swoich późniejszych filmów, prowadzi od lat 80. firmę produkcyjną Hyena Films.  

Wybrana filmografia

1985 Uwodzenie: Okrutna kobieta / Verführung: die grausame Frau / Seduction: the Cruel Woman

1988 Die Jungfrauenmaschine / Virgin Machine

1998 Didn’t Do It for Love (doc.)

1999 Gendernauci / Gendernauts - eine Reise durch die Geschlechter / Gendernauts: A Journey Through Shifting Identities (doc.)

2001 Kriegerin des Lichts / Warrior of Light (doc.)

2014 Von Mädchen und Pferden / Of Girls and Horses

2021 Genderacja / Genderation (doc.)

Elfi Mikesch

Austriacka reżyserka, fotografka i operatorka urodzona w 1940 roku w Judenburgu. Autorka filmów eksperymentalnych, kina z pogranicza fabuły, eseju i dokumentu. Studiowała fotografię, a pierwsze kroki w świecie artystycznym stawiała jako malarka. W połowie lat 60. przeprowadziła się do Berlina, gdzie wspólnie z Rosą von Praunheim zaczęła realizować pierwsze większe projekty fotograficzne i filmowe. W 1970 roku nakręciła swój pierwszy film pełnometrażowy – inspirowane opowiadaniem Edgara Allana Poego Charisma. Jeden z jej ostatnich filmów, Gorączka (2014), otrzymał nagrodę Teddy na Berlinale w 2014 roku.

Wybrana filmografia

1970 Charisma. Eine Erinnerung an den Tod / Charisma

1978 Ich danke of an Hawaii

1982 Macumba

1997 Verrückt bleiben, verliebt bleiben / Mind the Gap

2001 Die Markus Family

2014 Gorączka / Fieber / Fever

Twórcy

reżyseria Elfi Mikesch, Monika Treut
scenariusz Elfi Mikesch, Monika Treut
zdjęcia Elfi Mikesch, Monika Treut, Ulrike Zimmermann
montaż Renate Merck
muzyka Marran Gosov
obsada Mechthild Grossmann, Udo Kier, Sheila McLaughlin, Carola Regnier, Peter Weibel, Georgette Dee
producent Elfi Mikesch, Monika Treut
produkcja Hyena Films
właściciel praw Salzgeber & Co. Medien GmbH
język niemiecki

Uwodzenie: Okrutna kobieta

Elfi Mikesch, Monika Treut

Twoja ocena 0/5