English

Wszystko w porządku, ziemniaki w żołądku

Piotr Jasiński
Everything is Fine, Potatoes in Line / Všechno v pořádku, brambory na řádku
Polska, Czechy 2022 / 14’
Toto

Polska i Czechy. Status związku? Wiadomo, to skomplikowane. Z naszej strony poczucie wyższości, czasem udające podszytą protekcjonalizmem fascynację. Z drugiej – ostentacyjna obojętność. Czasem – jak w przypadku sporu o zanieczyszczenia emitowane za czeską granicę przez polską kopalnię Turów – drobne niesnaski urastają do rangi poważnych napięć dyplomatycznych. Zamiast jednak je eskalować i oddawać głos politykom chcącym przy okazji zbić własny kapitał, warto przyjrzeć się sytuacji z bliska. Właśnie z takiego założenia wyszedł Piotr Jasiński. Studiujący na praskim FAMU reżyser ruszył z kamerą do Bogatyni, w której granicach znajduje się newralgiczna kopalnia. Na miejscu okazało się, że lokalsi żyją nie tylko medialnymi doniesieniami, lecz także… dorocznym, polsko-czeskim konkursem na najlepszą sałatkę ziemniaczaną. Czyżby naprawdę nie istniały problemy, których nie da się załatwić przy wspólnym stole?

Piotr Czerkawski

nagrody

MFF w Warszawie 2022 - najlepszy dokument, Nagroda Publiczności

Piotr Jasiński

Reżyser filmowy, wychowany w podwarszawskim Milanówku. Obecnie mieszka i pracuje w Pradze. Student reżyserii w FAMU. Stypendysta Visegrad Fund Scholarship Program.

Wybrana filmografia

2022 Wszystko w porządku, ziemniaki w żołądku / Všechno v pořádku, brambory na řádku / Everything is Fine, Potatoes in Line  (short)

2022 One F*cking Wish (short)

Twórcy

reżyseria Piotr Jasiński
scenariusz Piotr Jasiński
zdjęcia Vojtěch Lukeš
montaż Oleksandr Veremeyenko
muzyka Haštal Hapka
obsada Teresa Kruszyńska
producent Amelie Kostelkova
produkcja Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU)
właściciel praw Piotr Jasiński
język polski

Wszystko w porządku, ziemniaki w żołądku

Piotr Jasiński

Twoja ocena 0/5