English

Pisać

Agnieszka Korytkowska, Anna Hatłas
Writing
Polska 2023 / 29’
Piękna łąka kwietna Stwór

Potrzeba pewnej bezczelności, by – jak Marguerite Duras w Pisać – zmuszać odbiorcę do przejmowania się śmiercią muchy. Równie dużej dezynwoltury wymagało podjęcie próby przełożenia wspomnianego, pozornie hermetycznego tekstu na język kina. Reżyserki Agnieszka Korytkowska i Anna Hatłas wywiązały się jednak z tego zadania znakomicie, opatrując elegancką frazę Duras równie wyrafinowanym wizualnym komentarzem. Filmowe Pisać okazuje się przy tym czymś więcej niż ćwiczeniem stylistycznym. Znoszący granice między kinem a literaturą esej Korytkowskiej i Hatłas stanowi uniwersalną opowieść o trudzie i bezpośrednio związanej z nim satysfakcji towarzyszącej wszelkiemu tworzeniu.

Piotr Czerkawski

Agnieszka Korytkowska

Reżyserka, scenarzystka, adiunktka na Wydziale Scenografii ASP w Warszawie i w Collegium Civitas. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze i Wydziału Reżyserii AT w Warszawie, doktor reżyserii AST w Krakowie. Wyreżyserowała kilkadziesiąt spektakli, oper, słuchowisk w Polsce i na świecie.

Filmografia

2023 Pisać (short)

Anna Hatłas

Dokumentalistka. Ukończyła Szkołę Wajdy na Wydziale Filmu Dokumentalnego. Twórczyni kilku filmów eksperymentalnych. Artystka wizualna, operatorka kamery.

Filmografia

2023 Pisać (short)

Twórcy

reżyseria Agnieszka Korytkowska, Anna Hatłas
scenariusz Agnieszka Korytkowska (na podstawie noweli/based on a short story by Marguerite Duras)
zdjęcia Agnieszka Korytkowska, Anna Hatłas
montaż Agnieszka Korytkowska, Anna Hatłas, Katarzyna Świderka
muzyka Paweł Betley
obsada Barbara Krasińska, Olivier Goudineau
producent Weronika Marczuk, Agnieszka Korytkowska
produkcja Sting Communication
właściciel praw Sting Communication
język polski

Pisać

Agnieszka Korytkowska, Anna Hatłas

Twoja ocena 0/5